Просто про складне | Як Virgin Galactic возитиме людей у космос

29 червня 2023 року компанія Virgin Galactic розпочала комерційні суборбітальні польоти. Ось основні факти про те, що вона собою являє, що саме пропонує і як це все працює.

Virgin Galactic готові розпочати туристичні польоти
Virgin Galactic готова розпочати туристичні польоти

1. Що собою являє Virgin Galactic?

Компанія Virgin Galactic заснована ще 2004 року британським мільярдером Річардом Бренсоном та інженером Бером Рутаном після того, як побудований ними апарат SpaceShipOne став першим приватним космопланом, що подолав умовну межу, за якою починається космос.

Від самого початку основною метою компанії були регулярні туристичні суборбітальні польоти. Продавати квитки Бренсон почав ще 2007 року. Однак час ішов, а перший комерційний рейс усе відкладався і відкладався. Він відбувся лише у липні 2021 року. Але потім виникли чергові технічні проблеми, й туристичні польоти стартували тільки у червні 2023-го.

2. Що таке суборбітальний політ?

Суборбітальним називається політ, під час якого апарат підіймається вище умовної межі космосу, яку зазвичай проводять на висоті 100 км над рівнем моря, але при цьому не виходить на орбіту навколо Землі. Всередині нього на деякий час настає невагомість.

Здійснити суборбітальний політ набагато легше, ніж вийти на орбіту. Адже для цього не потрібно набирати швидкість, яка називається першою космічною. По суті, це політ балістичною траєкторією, що триває лише кілька десятків хвилин.

3. Що собою являє космоплан SpaceShipTwo?

SpaceShipTwo — це космоплан, тобто апарат, що здатний здійснювати політ як літак і певний час перебувати в космосі. Його розробка розпочалася ще в середині 2000-х років. Перший його зразок називався VSS Enterprise. Однак у 2011 році він зазнав аварії під час випробувального польоту. Загинули двоє пілотів.

Після цього Virgin Galactic розпочала будівництво аналогічного апарата під назвою VSS Unity. Саме він зараз використовується для здійснення туристичних польотів. Різниця з попередньою версією полягає лише у застосуванні нового типу палива для бортового двигуна.

4. Як відбувається суборбітальний політ?

У повітря космоплан підіймає літак-носій WhiteKnightTwo, що злітає з космодрому Мохаве у штаті Нью-Мексико. На висоті близько 20 км відбувається їхнє роз’єднання, і VSS Unity вмикає власний реактивний двигун, за допомогою якого доправляє двох пілотів і до шести пасажирів у космос.

Максимальна висота польоту може становити до 140 км. Це забезпечує людям всередині кілька хвилин невагомості. Після цього апарат знижується та здійснює аеродинамічний політ в атмосфері, який завершується посадкою на аеродром.

5. Як швидко можна потрапити в космос?

Купити квиток на туристичний космоплан компанії Virgin Galactic зараз може кожен охочий. Коштує він 450 тис. доларів, що набагато дешевше, ніж комерційний політ на МКС. До того ж клієнтам Virgin Galactic не треба проходити спеціальної підготовки.

Проблема лиш у тім, що зараз VSS Unity робитиме один політ на місяць, під час якого мандрівку за межі атмосфери здійснюватимуть усього 6 пасажирів. А клієнтів за роки продажу квитків у Virgin Galactic назбиралося кілька сотень, і всі вони чекають своєї черги. Компанія обіцяє, що у майбутньому мають з’явитися нові космоплани, що дозволить організовувати комерційні рейси частіше. Однак їхнє випробування відбудеться не раніше 2025–2026 років.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір