Залізні метеорити мають захоплюючу особливість: деякі з них мають магнітні властивості. Хоча їхній магнетизм доволі слабкий, він містить важливі дані про їхнє походження. Астрономи радять мисливцям за метеоритами утримуватись від використання металошукачів — адже пошук таким інструментом може порушити крихку магнітну історію метеорита, що є важливим джерелом наукової інформації.
У процесі утворення метеорита залізні зерна всередині нього вирівнюються вздовж зовнішнього магнітного поля, що призводить до появи власного магнетизму. Наприклад, марсіанський метеорит, відомий як Чорний Красень, отримав його завдяки сильному магнітному полю молодого Марса.
Деякі метеорити є магнітними, хоча не мали бути утвореними в місцях із сильним магнітним полем. Залізні метеорити, як правило, класифікуються за хімічним складом — наприклад, за співвідношенням нікелю та заліза. Один із типів, відомий як IVA, представляє собою уламки невеликих астероїдів. Вони зазвичай не мають помітних магнітних полів, тому у таких метеоритів магнетизм має бути відсутній. Але у багатьох із них він є. Нові дослідження розкривають, як таке можливо.
Розгадка таємниці
Малі астероїди формуються у процесі нагромадження уламків, коли невеликі шматки багатих на залізо порід з часом об’єднуються, створюючи більше тіло. Для того, щоб воно могло генерувати сильне магнітне поле, потрібне рідке залізо для виникнення ефекту динамо. Така умова не спостерігається у малих тіл, тому вчені не очікують виявити у цих об’єктів магнітних полів. Але що надає їм магнітні властивості?
Зіткнення є частими явищами в астероїдному поясі. Вони можуть спричинити відлущення фрагментів, які потім перетворюються на метеорити, що падають на Землю. Дослідники показують, що потужне зіткнення може викликати магнітне динамо всередині астероїда. Якщо він недостатньо великий, щоб розбитися на шматки, але досить великий, щоб шар матеріалу біля поверхні частково розплавився, може відбутися наступний ланцюжок подій.
Коли холодне ядро оточується розплавленим шаром, воно нагрівається. Легші елементи з ядра піднімаються до поверхні, що спричиняє конвекцію. Вона створює магнітне поле, яке відображається на фрагментах астероїда. Пізніші зіткнення створюють магнітні метеорити, частина з яких може дістатись до Землі. Таким чином, магнітні властивості об’єктів типу IVA походять не від початкового формування їхніх материнських астероїдів, а від пізніших зіткнень, що змінили їхню хімічну структуру.
Це відкриття допоможе дослідникам краще зрозуміти історію Сонячної системи та явища на кшталт дрейфу планет, які також спричиняють збільшення числа зіткнень астероїдів.
Раніше ми розповідали цікаві факти про метеорити.
За матеріалами sciencealert.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine