Як поводяться об’єкти на гіперзвукових швидкостях: експериментальна капсула повернулася на Землю

28 лютого на Землю повернулася експериментальна капсула W-2, створена компанією Varda Space Industries. Посадка відбулася у пустельному районі Австралії. Метою місії було з’ясувати умови, в яких перебуває космічний корабель під час входження в атмосферу Землі на гіперзвуковій швидкості.

Капсула Varda Space. Джерело: Varda Space Industries

Капсула Varda Space приземлилася в Австралії

28 лютого на полігоні Кунібба в Південній Австралії здійснила м’яку посадку капсула W-2. Це перше приземлення апарата, створеного компанією Varda Space Industries на замовлення NASA. Метою дослідження було визначити умови польоту апарата на гіперзвукових швидкостях.

Перший запуск у межах цієї програми Varda Space здійснила ще у лютому 2024 року. Тоді капсула W-1 приземлилася на території США. Цього ж разу головним героєм польоту став прилад OSPREE (оптичне зондування плазми в середовищі входження в атмосферу).

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

Він займався саме тим, про що каже його назва — проводив спектроскопічні дослідження того пекла, що відбувається за бортом космічного апарата під час його входження в атмосферу Землі на високій швидкості. В цей момент плазма здійснює на корпус корабля надзвичайно складний термо-механо-хімічний вплив.

Чому це важливо

Капсула W-1 важить 120 кг. Її запустили в космос 14 січня під час місії SpaceX Transporter-12 з авіабази Ванденберг у Каліфорнії. На борту, крім приладу OSPREE, також були спеціальні фрагменти покриття, що під час гіперзвукового входження в атмосферу зазнавали дії зовнішнього середовища.

Тобто вчені не тільки оцінювали процеси, що відбуваються у плазмі, але й дивилися, наскільки стійкими до них є нові покриття. Усе це практично неможливо відтворити в лабораторії, тому такі запуски є чи не єдиним доступним способом переконатися, що в цих пекельних умовах не ідуть якісь реакції, що призводять до корозії матеріалу.

І це — зовсім не теоретичний інтерес. Створення висотних гіперзвукових апаратів — одна з головних тем сучасних цивільних і військових розробок. І їм дійсно потрібне щось, що вбереже корпус від руйнування під час достатньо тривалих польотів.

За матеріалами spacenews.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів