Як побачити Полуничну повню у 2024 році

22 червня відбудеться чергова повня 2024 року. Традиційно в англомовних країнах її називають Полуничною. Вважається, що саме на цей час припадає урожай полуниці. Проте чи так це насправді, а також що і як в цей день можна буде побачити на небі, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Полунична повня
Полунична повня

Червнева повня

22 червня любителі астрономії по всьому світу зможуть насолодитися черговою повнею. Вона має назву «Полунична». Звичайно, якогось особливого кольору Місяць під час неї не набуватиме. За загальноприйнятою версією, ця назва походить від диких полуниць, що саме в цей період активно визрівають у лісах Північної Америки.

Насправді, як і всі інші подібні назви, Полунична повня вперше згадується в альманасі Old Farmers Almanac у 1930-х роках. Отже, усі назви повного Місяця почали поширюватися спочатку США, а потім, у XXI столітті, й Україною.

При цьому, чи справді якийсь з автохтонних народів називав так червневу повню, невідомо. Зате точно можна сказати, що у них були у вжитку й інші назви: Гаряча, або повня Зеленої Кукурудзи. На Європейському ж континенті вона також могла називатися Квітковою, Рожевою чи Кінською.

Old Farmers Almanac
Old Farmers Almanac

До речі, вислів «медовий місяць», який зараз стосується післяшлюбного життя молодят, спочатку міг позначати саме цю повню. Щоправда, цілком можливо, що назви для весільного обряду та астрономічного явища могли виникнути абсолютно незалежно.

Щодо полуниці, то в тому, що саме зараз вона родить особливо рясно, може переконатися будь-хто, у кого є город чи ринок поруч із домом. Тож назва «Полунична повня» дуже влучна. Хоча при цьому варто зазначити, що фаза нашого супутника на рослини жодним чином не впливає: вони родять впродовж червня, незалежно від того, серп у небі чи диск.

Що відбуватиметься під час червневої повні

Максимальна фаза Полуничної повні настане у суботу, 22 червня, о 4:08 ранку за київським часом. Цього разу це не буде ані суперповня, ані мікроповня, тобто Місяць перебуватиме далеко і від апогею, і від перигею своєї орбіти. Затемнення та інших явищ теж не варто очікувати.

Головне, чим вирізнятиметься ця повня — у північній півкулі Місяць буде рекордно низько над горизонтом. Це пов’язано з близькістю повні у часі до літнього сонцестояння.

За таких умов у деяких місцях Місяць справді може набути червонуватого забарвлення. Однак це сильно залежить від атмосферних умов, оскільки визначається наявністю пилу в атмосфері. Скоріш за все, наш супутник так і залишиться білим чи жовтуватим.

Місяць на небі в ніч на 22 червня
Місяць на небі в ніч на 22 червня

У переважній більшості регіонів України спостерігати Місяць під час максимальної фази 22 червня буде важко. І справа тут не тільки в тому, що, наприклад, у Києві вона настане лише за 16 хвилин до сходу Сонця, тобто, фактично у сутінках. Сам наш супутник в цей час або вже сховається за горизонтом, або саме сідатиме за нього. Трохи кращою буде ситуація у Львові та Закарпатті, проте й там Місяць вже висітиме над самим горизонтом.

Але для того, аби помилуватися повнею, все це не потрібно. Адже Місяць 21 червня зійде ще о 10 годині вечора і буде видимим усю ніч. Щоправда, перебуватиме він при цьому достатньо низько над південним горизонтом.

До речі, те, що Місяць розміститься так низько над горизонтом, не тотожне твердженню, що він перебуватиме близько до Землі, адже така ситуація викликана нахилом його орбіти відносно земного екватора, а не положенням цього тіла на орбіті. Тож боятися, що він впаде нам на полуничну грядку, не варто.

11 вересня в Арктиці спостерігалася мінімальна кількість льоду
Сильно пошкоджені колеса не заважають Curiosity відкривати незвідані скарби Марса
Компанія Radian Aerospace провела випробування свого космоплана
Вчені знову пропонують використати атомну бомбу для порятунку Землі
Товщина озонового шару над Арктикою досягла рекордного значення
Джети чорних дір спричиняють вибухи зірок
Вдалий дебют: новий спектрограф знайшов суперземлю біля близької зорі
Самовбивча місія: ESA навмисно зруйнує супутник одразу після запуску
У Кельні з’явився шматочок місячної поверхні
Українець на Марсі: NASA завершила найскладнішу симуляцію місії до Червоної планети