Як знімкувати небо і планети на смартфон? Гайд з астрофото для новачків

Захоплюєтеся зоряним небом, але ще не маєте професійної камери? Не біда! Навіть зі звичайним смартфоном можна зробити дивовижні астрономічні світлини.

У цій статті фотограф Олексій Німчук розкриває секрети успішної астрофотографії, доступні кожному астроному-початківцю. Дізнайтеся, як правильно налаштувати камеру смартфона, вибрати оптимальні параметри знімання та навіть зробити знімки Місяця, Сонця та планет.

Трохи теорії. «Трійця» експозиції

Для отримання красивого та якісного астрофото за допомогою смартфона потрібно спершу розібратися з кількома азами фотографії. Будь-яка фотокамера (смартфона чи фотоапарата) оперує трьома головними параметрами, які є основою експозиції: витримка, діафрагма та ISO (світлочутливість). Спробуємо коротко розглянути кожен із них.

«Трійця» експозиції

Витримка — це час, впродовж якого затвор цифрової камери відкритий і світло може потрапити на матрицю (світлочутливий елемент). Діапазон витримки є широким і фотографи можуть підбирати витримку тривалістю часток секунди (1/30, 1/500, 1/2000) для знімкування вдень та використовувати довготривалу витримку (кілька секунд) вночі. Чим довшою буде витримка, тим більше світла потрапить на світлочутливий елемент і тим яскравішим буде фото.

Діафрагма об’єктива ― це відносний отвір, що характеризується регульованим діаметром, через який на матрицю цифрової фотокамери проєктується оптичне зображення. Чим меншою є діафрагма об’єктива, тим більший відносний отвір і тим більше світла потрапляє на світлочутливий елемент матриці.

Світлочутливість (ISO) ― це одиниця виміру чутливості матриці до світла. Чим більше число ISO, тим чутливіший сенсор матриці. Наприклад, матриця при ISO 1600 є більш чутливою до світла, ніж при ISO 100, що дозволяє зробити кадр в умовах з недостатнім освітленням.

Зрозуміло, що під час астрофото зоряного неба всі ці параметри мають бути «розкриті на максимум», тобто витримка повинна бути великою, діафрагма ― повністю відкритою, а ISO — максимальним. Але кожен із цих параметрів «на максимумі» вносить свої недоліки в астрофото. Велика витримка потребує стабільності зображення, а зорі доволі швидко при великих збільшеннях рухаються, що призводить до отримання на фото «треків». Діафрагма в недорогих об’єктивах не завжди повністю відкрита, оскільки це може призвести до дефектів на краю зображення. А ISO при великих значеннях призводить до «шумів» та зернистості на світлині. Тому підбір цих параметрів має бути ретельним.

Правильний підбір параметрів у смартфоні завжди відбувається автоматично, і після подальшої самостійної цифрової обробки зображення смартфон видає кінцевий результат. У випадку астрофото «автоматика» здебільшого спрацьовує некоректно, тому варто налаштовувати все власноруч. Для цього у багатьох смартфонах можна використати вбудований мануальний режим знімання, який дозволяє самостійно підбирати параметри. Якщо ж такого режиму немає, то на AppStore та в PlayMarket є вдосталь відповідних безплатних додатків, які можна використати для цього (Open Camera, Footej Camera, Manual Camera).

Мануальний режим

Як зробити астрофото на смартфон? Покроковий гайд

Астропейзаж

Спершу розглянемо астрофото пейзажу Чумацького Шляху.

Крок 1. Штатив. Насамперед потрібно зафіксувати смартфон на штативі чи на будь-якій нерухомій платформі, що утилізує будь-які коливання смартфона від тремтіння рук і дозволить зробити довготривалу витримку.

Крок 2. Пошук об’єкта. Знайти Чумацький Шлях доволі просто. На нічному незасвіченому небі він буде у південній його частині (срібна світла смуга на пів неба). Найяскравіші його ділянки будуть одразу над горизонтом.

Крок 3. Фокусування. Далі сфокусуйтеся «по зорях» вручну, адже автофокус здебільшого не впорається коректно. Головне під час фокусування досягнути мінімального розміру зірок у кадрі.

Крок 4. «Трійця». Встановлюємо майже максимальне ISO (але головне не перестаратися, інакше світлина вийде занадто «шумна»), відкриваємо діафрагму якнайширше і встановлюємо витримку до 6–8 секунд (більш тривалу витримку не варто встановлювати, оскільки зорі перетворяться на треки через обертання небесної сфери).

Крок 5. «Постріл». Наприкінці кладемо автоспуск на кілька секунд, щоб мінімізувати будь-який зовнішній вплив, і очікуємо готовий кадр.

Зоряне небо

Астрофото Місяця, Сонця та планет

Ще один вид астрофото, який можна реалізувати за допомогою смартфона, — це фотографування крізь телескоп, бінокль чи зорову трубу таких об’єктів, як Місяць, Сонце чи планети. Найпростіший спосіб — знімання за допомогою смартфона крізь окуляр оптичного приладу.

Крок 1. Підготування. Спершу варто підготувати кріплення, щоб міцно зафіксувати смартфон до окуляра за допомогою або спеціального кронштейна, який можна придбати в астромагазинах, або кріплення, змайстрованого власноруч. У будь-якому разі кріплення має фіксувати смартфон та забезпечувати спостереження об’єкта крізь окуляр на екрані смартфона.

Крок 2. Пошук об’єкта. Наводимося на Місяць чи планети. Місяць знайти доволі просто, а для пошуку планет можна використати найпростіші додатки Stellarium чи StarWalk2.

Крок 3. Фокусування. Фокусуємося спершу на самому телескопі візуально, а вже потім встановлюємо смартфон і фокусуємось на ньому так, щоб чітко бачити дрібні деталі на спостережуваному об’єкті.

Сатурн

Крок 4. «Трійця». Далі встановлюємо відповідні параметри для правильної експозиції. У випадку астрофотографії Місяця, Сонця та планет витримку й ISO варто сильно зменшити, а діафрагму звузити (з цим може впоратись і авторежим). УВАГА! Для знімкування Сонця обов’язково потрібно використовувати спеціальні сонячні фільтри.

Крок 5. «Черга». Для більш професійного астрофото планет та Місяця можна робити серію кадрів (або зняти відео), які пізніше в обробці за допомогою спеціальних програм (PIPP, AutoStakkert, RegiStax6) можна накладати один на одного, що врешті збільшить деталізацію об’єкта.

Місяць

Отже, озброївшись цими практичними порадами, ви готові вирушити у захопливу подорож астрофотографії! Нехай ваш смартфон стане вікном у Всесвіт, а кожен знімок — маленьким шедевром, що відображає вашу пристрасть до зоряного неба. Пам’ятайте, навіть найпростіші інструменти в руках митця можуть творити дива. Тож не обмежуйте свою фантазію, експериментуйте та відкривайте нові грані краси космосу. Хтозна, можливо, саме ваш знімок стане натхненням для майбутніх астрономів!

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа