Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри

Астрономи з Каліфорнійського технологічного університету виявили найбільшу пару джетів чорних дір з усіх, що коли-небудь спостерігалися. Її загальна протяжність становить 23 мільйони світлових років. Це рівнозначно тому, якби 140 галактик на кшталт нашого Чумацького Шляху розташувалися одна за одною.

Джет Порфіріон в уявленні художника. Джерело: E. Wernquist / D. Nelson (IllustrisTNG Collaboration) / M. Oei

Система джетів отримала назву Порфіріон — на честь велетня з грецької міфології. Її джерелом є величезна галактика, яка вдесятеро більша за нашу. Вона розташована на відстані в 7,5 млрд світлових років від Землі. В її центрі знаходиться надмасивна чорна діра, яка активно поглинає речовину. Цей процес супроводжується утворенням гігантських потоків плазми, які викидаються вздовж її осі обертання. Їхня загальна потужність еквівалентна трильйонам Сонць.

До відкриття Порфіріона, найбільшою підтвердженою системою джетів була Альціонея, також названа на честь велетня з грецької міфології. Її виявила 2022 року та сама команда дослідників, що й Порфіріон. Альціонея охоплює область простору, еквівалентну приблизно 100 Чумацьким Шляхам. Для порівняння, найближча до Землі велика система джетів, створена галактикою Центавр А, простягається на 10 Чумацьких Шляхів.

Порфіріон був виявлений за допомогою радіотелескопа LOFAR. До його спостережень астрономам були відомі сотні систем мегаджетів, але загалом вони вважалися досить рідкісними об’єктами. Однак LOFAR вдалося виявити величезну приховану популяцію з більш ніж 10 тисяч подібних структур.

Композитне зображення галактики Центавр А, що демонструє її джети. Джерело: ESO/WFI (Optical); MPIfR/ESO/APEX/A.Weiss et al. (Submillimetre); NASA/CXC/CfA/R.Kraft et al. (X-ray)

На думку дослідників, це дає змогу припустити, що гігантські джети могли чинити більший вплив на формування галактик у молодому Всесвіті, ніж вважалося раніше. Порфіріон існував у ранню епоху, коли галактики були ближчими одна до одної, ніж зараз. Це означає, що величезні джети, подібні до Порфіріона, могли чинити набагато більший вплив на космічне павутиння (так називають з’єднуючі та живильні нитки, що живлять галактики) порівняно з джетами в нашому локальному Всесвіті. Вони переносили величезну кількість енергії, яка впливала як на ріст галактик-господарів, так і інших галактик поруч із ними.

При цьому, поки що астрономи точно не знають, як саме джети примудрялися виростати до таких величезних розмірів, не дестабілізуючись. Під час дослідження їм не вдалося знайти нічого особливого в їхньому оточенні, що могло б пояснити їхній гігантський розмір. За робочою версією, для цього необхідний надзвичайно тривалий і стабільний режим «живлення» чорної діри, щоб вона була активною протягом мільярда років, а її джети залишалися спрямованими в один і той самий бік протягом усього цього часу.

За матеріалами Phys.org

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю