Як цукрова вата: James Webb знайшов нову екзопланету в системі Kepler 51

Астрономи оголосили про виявлення нової екзопланети в системі Kepler-51. Вона знаменита тим, що її світи мають наднизьку щільність, яку можна порівняти зі щільністю цукрової вати.

Система Kepler-51 в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, and L. Hustak, J. Olmsted, D. Player and F. Summers (STScI)

Сонцеподібна зоря Kepler-51 розташована на відстані 2800 світлових років від Землі. До недавнього часу астрономам було відомо про три світи, що обертаються навколо неї. За розмірами їх можна порівняти з Сатурном, але водночас їхня маса лише в кілька разів перевищує масу Землі.

Дослідники вважають, що такі світи мають крихітні ядра і величезні атмосфери з водню і гелію, що пояснює їхню наднизьку щільність. Але як саме сформувалися ці дивні планети та як їхні атмосфери не здуло інтенсивним випромінюванням молодої зорі, все ще залишається загадкою.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Щоб відповісти на ці питання, астрономи вирішили залучити телескоп James Webb (JWST). Їхньою метою стала третя екзопланета в системі Kepler-51d. На вчених чекав сюрприз. Екзопланета пройшла на тлі своєї зорі на дві години раніше, ніж передбачали моделі. Після ретельного вивчення нових та архівних даних, зібраних різними космічними та земними телескопами, вони дійшли висновку, що найкращим поясненням є наявність поки що невідкритої четвертої екзопланети. Її гравітація впливає на орбіту своїх сусідів, через що час їхніх транзитів не збігається з розрахунковим.

Знову відкрита екзопланета має масу, аналогічну іншим світам цієї системи. Вона рухається по круговій орбіті з періодом обертання в 264 дні. Водночас, оскільки радіус цього світу поки що невідомий, занадто рано говорити про те, що він теж має наднизьку щільність.

Також варто зазначити, що орбіта четвертої екзопланети проходить усередині населеної зони. Якщо це не світ із наднизькою щільністю, а більш традиційна суперземля, на її поверхні можуть бути умови, які сприятимуть підтримці життя.

За словами дослідників, вони мають намір продовжити вивчення Kepler-51, щоб зрозуміти таємницю формування її світів і дізнатися, чи є в цій системі інші, поки що невідкриті екзопланети.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів