XRISM дослідив таємничу подвійну систему

Нова космічна обсерваторія XRISM, яку не так давно запустила Японія, дослідила джерело рентгенівського випромінювання Лебідь X-3. Вона вивчила потоки газу, що рухаються між двома компонентами цієї системи.

Система Лебідь Х-3
Система Лебідь Х-3. Джерело: phys.org

XRISM дослідив загадкове джерело випромінювання

XRISM — це новий космічний телескоп, який не дуже давно запустила в космос японська космічна агенція JAXA. У проєкті також беруть участь NASA, ESA та космічна агенція Канади. Обсерваторія спостерігає небо у рентгенівському діапазоні.

Поточне дослідження стосується Лебідь X-3, надзвичайно потужного джерела жорсткого випромінювання, яке не так просто розгледіти у видимому діапазоні. Вчені вже знають, що це — подвійна система, яка складається з компактного, але дуже масивного об’єкта, вочевидь, чорної діри й дуже незвичної зорі-компаньона.

Саме цей другий об’єкт робить систему такою унікальною. Це зоря Вольфа — Райє, надзвичайно масивне і гаряче світило. Інтенсивність його випромінювання настільки висока, що просто зриває з поверхні водневі шари, лишаючи тільки гелієве ядро. Вся ця речовина формує навколо зорі дивовижну туманність.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Прихована зоряна система

Науковців дуже цікавить, як поводиться газ у цій цікавій системі. Зазвичай чорна діра відтягує його на себе, але тут його надзвичайно багато. Проблема ще й у тому, що у видимому діапазоні Лебідь X-3 від нас надійно прикривають великі газопилові хмари, які оточують центр Галактики.

І саме тут у пригоді став XRISM. Він працює у рентгенівському діапазоні, у якому Лебідь X-3 можна непогано роздивитися. Щобільше, на ньому встановлений спектрограф Resolve, який дозволяє, зокрема, дуже точно визначати напрямок та швидкість потоків газу.

Саме він дозволив як слід роздивитися все, що відбувається у цій системі: газ, який зоря викидає із себе, та турбулентність, яка може бути слідом невидимого компаньйона, що прокладає собі шлях крізь нього.

Дослідження показали, що газ рухається у системі зі швидкістю до 1,5 млн км/год. Деякі спектральні особливості демонструють набагато сильніші долини поглинання, ніж піки випромінювання. Команда дійшла висновку, що причиною цього дисбалансу є те, що динаміка зоряного вітру дозволяє рухомому газу поглинати ширший діапазон енергії рентгенівського випромінювання, викинутого компаньйоном.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів