Виявлено більше потенційних місць для льоду на Місяці

Нові дослідження, виконані на основі даних місії «Чандраян-3», показують, що біля полюсів Місяця може бути значно більше ділянок, де можна знайти водяну кригу, ніж це вважалося досі. Цей факт дуже важливий для майбутнього освоєння нашого супутника.

Вода на Місяці. Джерело: static.toiimg.com

Водяний лід під поверхнею Місяця

Лід може бути присутнім на глибині кількох сантиметрів під поверхнею Місяця в більшій кількості полярних регіонів, ніж вважалося раніше, через значні, але дуже локалізовані коливання поверхневих температур. Результати, опубліковані в журналі Communications Earth & Environment, отримані на основі прямих вимірювань, проведених на поверхні Місяця в 2023 році індійською місією «Чандраян-3».

Майбутнє довгострокове дослідження (або заселення) Місяця, ймовірно, залежатиме від наявності льоду для забезпечення водою, причому на ймовірність утворення льоду в місячній області безпосередньо впливає температура поверхні.

Єдині попередні прямі вимірювання температури місячної поверхні були зроблені під час місій Apollo у 1970-х роках. Однак ці місії приземлялися поблизу екватора, за кілька тисяч кілометрів від запропонованих місць посадки для майбутніх пілотованих місій, де нахил місцевості мало впливає на температуру.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Вимірювання температури місячним апаратом

Дурга Прасад (Durga Prasad) та його колеги проаналізували температурні показники, отримані на поверхні Місяця та на глибині 10 см нижче за допомогою ChaSTE — експерименту з температурним зондом на посадковому апараті «Вікрам» «Чандраяна-3», який приземлився на краю південної полярної області (приблизно 69° південної широти).

Автори виявили, що температура на місці посадки, на схилі, зверненому до сонця під кутом 6°, досягла піку в 355 Кельвінів (82°C) і впала до 105 Кельвінів протягом місячної ночі. Однак на рівнинній ділянці приблизно за 1 метр від посадкового модуля була виміряна нижча пікова температура — 332 Кельвіна (59°C).

Залежність наявності льоду від кута нахилу поверхні

Автори використали зібрані дані для побудови моделі впливу кута нахилу на температуру поверхні на високих місячних широтах, подібних до місця посадки. Модель показала, що для схилів, звернених від сонця до найближчого полюса, кут нахилу більш ніж 14° може бути достатньо холодним, щоб лід накопичувався близько до поверхні.

Це схоже на умови на місячних полюсах, в тому числі на запропонованих місцях посадки пілотованих місій NASA Artemis поблизу південного полюса Місяця. Тож автори припускають, що області на Місяці, де може утворюватися лід, численніші й доступніші, ніж вважалося раніше.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів