Вивчення зоряних потоків дозволить дослідити темну матерію поблизу Чумацького Шляху

Міжнародна команда астрономів з програми S5 дослідила 12 зоряних потоків поблизу Чумацького Шляху. Ці рештки поглинутих Галактикою карликових зоряних систем являють собою тонкі стрічки із зір, що простягаються у навкологалактичній порожнечі. Їхнє розміщення допомагає вченим зрозуміти, як розташована темна матерія навколо нас.

Зоряні потоки, які досліджує S5
Розташування зоряних потоків, які досліджує проєкт S5. Джерело: Ting Li, S5 Collaboration and European Space Agency

Програма вивчення зоряних потоків

 Southern Stellar Stream Spectroscopic Survey (S5) — Спектрографічний огляд південних зоряних потоків — це міжнародна програма з вивчення найближчого оточення Чумацького Шляху. Вона передбачає вивчення стрічок, що складаються із зір. Ці стрічки перебувають у міжгалактичному просторі поблизу нашої Галактики.

Попри свою назву, проєкт S5 спрямований не лише на вивчення зоряних потоків південної частини неба. Дослідників цікавлять усі потоки, які можна спостерігати. Надзвичайно важливо побачити загальну картину, щоб зрозуміти, як точно вони розподіляються у просторі. На сьогодні дослідники проєкту S5 змогли вивчити 12 зоряних потоків.

Зоряні потоки є наслідком руйнування карликових галактик Чумацьким Шляхом. Відповідно, їхнє вивчення дозволяє зазирнути у минуле та побачити, як формувалася Галактика впродовж мільйонів років і як вона взаємодіяла зі своїм оточенням. Крім того, на траєкторію руху карликових галактик у минулому, а значить, і на формування зоряних потоків, впливала темна матерія. Положення цих об’єктів на небі видає її розташування навколо Чумацького Шляху.

«Подумайте про різдвяну ялинку. На темному небі ми бачимо ліхтарики, але не ялинку, на яку вони почеплені. Однак те, як ці ліхтарики розташовані, видає форму дерева. Так само і з зоряними потоками — їхнє розміщення видає розташування темної матерії», —

говорить один зі співавторів проєкту, професор Джерайнт Ф. Льюїс з Університету Сіднея

Чи легко спостерігати зоряні потоки?

Вчені припускають, що на темну матерію у Всесвіті припадає значно більша кількість речовини, ніж на зорі та туманності. Зокрема, передбачається, що Галактика оточена величезною хмарою темної матерії. А можливо, не оточена, або оточена не повністю. Річ у тім, що побачити її ми не можемо. Але на усі навколишні об’єкти темна матерія впливає через гравітаційну взаємодію.

І відносно тонкі та видовжені зоряні потоки — найкращий спосіб визначити форму темної матерії навколо нас. Їх ми, принаймні, якось можемо побачити, хоча їх доволі важко роздивитися навіть у дуже потужний любительський телескоп. Крім того, значна їхня частина ховається за диском Галактики. Але астрономи продовжують відкривати усе нові потоки, щоб зрозуміти, якими насправді є околиці Чумацького Шляху.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії