Випробування, створеного NASA надувного теплозахисного екрана LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of Inflatable Decelerator), завершилося успіхом. Про це повідомили розробники проєкту на проведеній 17 листопада прес-конференції.
Як доставити багато вантажу на Марс?
Червона планета має дуже розріджену атмосферу, що створює значні труднощі для проєктувальників космічних місій. З одного боку, їм необхідно оснащувати теплозахистом спускальні апарати, що значно збільшує їхню масу. З іншого боку, через низьку щільність атмосфери одних парашутів недостатньо, щоб зменшити швидкість до безпечного значення. Тому для її погашення інженерам доводиться використовувати двигуни, що збільшує складність конструкції та одночасно знижує кількість корисного навантаження.
Одним із можливих розв’язань проблеми є оснащення марсіанських спускальних апаратів теплозахисними екранами з надувною конструкцією. Завдяки більшій площі такий пристрій здатний значно посилити гальмівний ефект, створюваний місцевою атмосферою та забезпечити посадку більших вантажів.
Конструкція надувного теплозахисного екрана
Теплозахисний екран LOFTID був створений NASA для перевірки працездатності цієї концепції. Його діаметр дорівнює 6 метрів. Він складається з надувної конструкції та чотиришарового гнучкого теплозахисту. Зовні знаходиться тканина з ниток карбіду кремнію, під нею розташовані два шари термоізоляції та газонепроникний бар’єр. Що стосується надувної конструкції, то вона є багатошаровою кільцевою збіркою, зітканою з синтетичного полімеру, здатного зберігати форму при надуванні.
Успішне випробування LOFTID
Випробування LOFTID відбулося 10 листопада. Його вивели на орбіту ракетою Atlas V, після чого він увійшов в атмосферу над Тихим океаном на швидкості 7,9 км/с. Згодом пошуковому судну вдалося підібрати, як LOFTID, так і бортовий самописець (він був відстрілений під час спуску на випадок втрати екрана).
Попри те, що інженери ще мають провести детальний розбір отриманих даних, навіть попередній аналіз показує, що випробування завершилося успіхом. LOFTID впорався з поставленим завданням і виглядає «недоторканим» — усі помічені пошкодження були отримані не під час входу в атмосферу, а при приводненні. На думку фахівців, екран є цілком придатним для повторного використання.
У майбутньому NASA планує провести нові випробування з використанням надувних конструкцій більшого розміру. Річ у тім, що за оцінками фахівців, пілотовані марсіанські місії вимагатимуть екранів діаметром понад 20 метрів. Тому основні зусилля інженерів будуть зосереджені на розробці технологій будівництва та тестування конструкцій таких значних розмірів.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine