Корпорація BBC опублікувала кадри, що демонструють пожежу і вибух на території космопорту Саксаворд. Його джерелом став перший ступінь ракети, побудований німецьким стартапом RFA.
A longer video from the BBC shows the failure at ignition during the Static Fire test. The vehicle tried to depress at the point of the anomaly, but it was then just a progression to the RUD of the entire booster.https://t.co/2eEITjzdcl https://t.co/leFC8APl8B pic.twitter.com/YtjChWPS5w
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) August 20, 2024
У своїй подальшій заяві RFA підтвердила, що пожежа сталася під час пропалювання першого ступеня ракети RFA One. На відеозаписі видно, що після активації двигунів в основі ступеня стався вибух, можливо, одного з двигунів Helix. Після цього полум’я охопило весь ступінь, і потім він вибухнув.
Під час аварії ніхто не постраждав. Її причини поки що залишаються невідомими. Але вже можна сказати, що вона стала великим ударом для RFA. Адже зовсім недавно компанія відзвітувала про успішну підготовку до першого орбітального тесту RFA One, який був намічений на осінь.
Ракета RFA One
Ракета RFA One має двоступеневу конструкцію з можливістю додавання додаткового третього ступеня / розгінного блоку. Її довжина становить 30 м (у триступеневій конфігурації), діаметр — 2 м. Як пальне в RFA One використовують гас, як окислювач — рідкий кисень.
У своїй найпотужнішій версії RFA One зможе виводити 1600 кг на ННО, 1300 кг на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту, 450 кг на геоперехідну орбіту і до 150 кг на траєкторію польоту до Місяця. Згідно із заявами керівництва стартапу, вартість запуску ракети становитиме близько 3 млн євро.
У межах підготовки до першого польоту RFA встигла провести успішні вогневі випробування другого ступеня ракети та її розгінного блоку. Що стосується першого ступеня, то у травні інженери RFA теж провели його пропалювання. Однак у ньому були залучені лише 4 з 9 встановлених на ній двигунів. Для допуску ракети до польоту було потрібно ще одне вогневе випробування з усіма силовими агрегатами. На жаль для компанії, воно завершилося фіаско. При цьому важливо зазначити, що втрачений ступінь не був випробувальним виробом, а був льотним обладнанням, призначеним для використання в першому запуску.
До цього інциденту RFA мала непогані шанси, щоб виграти в неофіційних перегонах європейських стартапів, які намагаються здійснити свій перший орбітальний запуск. Її основними конкурентами є компанії HyImpulse, Isar Aerospace та Orbex. Вони також вийшли на фінішну пряму, але поки що не призначали дати запуску.