Вулканічний попіл допоможе розкрити таємниці марсіанського життя

Кілька мільярдів років тому Марс був значно вулканічно активнішим, ніж зараз. Науковці уважно вивчають попіл, який лишився з тих чаcів і може містити сліди життя, що тоді існувало на Червоний планеті.

Марсіанський попіл
Марсіанський попіл. Джерело: www.space.com

Вулканічний попіл на Марсі

Уламки давніх вивержень вулканів на Марсі можуть дати нові підказки у пошуках інопланетного життя, свідчить нове дослідження.

Нещодавно виявлений тип породи був знайдений на місці посадки майбутнього марсохода, який має бути запущений у 2028 році.

У дослідженні, опублікованому минулого місяця в Journal of Geophysical Research: Planets, дослідники вивчили породи, використовуючи дані з орбітальних супутників, і дійшли висновку, що вони, ймовірно, були занесені з повітря, можливо, у вигляді вулканічного попелу, мільярди років тому. Однак станом на сьогодні на цьому місці не було виявлено жодного вулкана.

Таємниця темних порід

Вчені вважають, що темні породи могли захищати багаті на мінерали породи під собою, і саме вони можуть зберігати ознаки життя. Однак, за словами дослідників, мало що відомо про те, як насправді утворилися поверхневі породи.

Автори дослідження склали карту регіону площею 19 300 квадратних миль (50 000 км²), використовуючи дані з контекстної камери на Mars Reconnaissance Orbiter, супутника NASA, який з 2006 року шукає докази існування давньої води на Марсі.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Теоретично вважається, що темні породи колись покривали всю ділянку, але зараз їх можна знайти лише на невеликих площах. Дослідники припускають, що це тому, що попіл зберігся на нижчих ділянках всередині ударних кратерів, де він змішався з підземними водами.

Команда сподівається дізнатися набагато більше про місце, відоме як Oxia Planum, коли ровер ExoMars Rosalind Franklin прибуде на Марс у 2028 році. Марсохід не може їздити по темних скелях, оскільки вони занадто нерівні, але результати дослідження свідчать про те, що він може отримати доступ до багатих на мінерали порід на краях покладів.

Майбутні місії на Червону планету

Місія марсохода Rosalind Franklin була сильно відкладена, частково через війну в Україні. Європейська космічна агенція (ЄКА) розірвала зв’язки з колишнім партнером «Роскосмосом» після вторгнення росії в Україну в 2022 році. Цей розрив призвів до того, що місія не була запущена у 2023-му.

У травні 2024 року NASA об’єднала зусилля з ЄКА для завершення місії. NASA була початковим партнером місії, коли проєкт марсохода розпочався понад 20 років тому, але вийшла з нього через бюджетні проблеми.

Марсохід зможе бурити поверхню Марса і збирати каміння на глибині 6,6 футів (2 м), яке потім аналізуватиме у бортовій лабораторії, повідомляє ЄКА.

Пошук ознак життя у давніх породах

Дослідники обирають для аналізу давні породи, оскільки вважають, що саме вони дають найбільшу надію на пошук ознак життя. Автори нового дослідження припускають, що темні породи, які тут вивчали, були утворені приблизно в середньому ноахійському та ранньому гесперійському періодах (від 4 до 3,7 млрд років тому).

«Ці породи надзвичайно старі, але це саме той час в історії Марса, на який ми хочемо звернути увагу, — зазначають науковці. — Якби життя коли-небудь існувало на Марсі, це було б дуже давно, бо планета була посушливою і досить неактивною впродовж останніх трьох мільярдів років. Тому ми хочемо дослідити породи до цього періоду, щоб побачити, чи є там сліди води або мікробного життя».

За матеріалами www.space.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів