Всесвіт помре чи існуватиме вічно?

Ви коли-небудь замислювалися, як це — вирушити у відкритий космос? Але не залишитись на навколоземній орбіті, а продовжити політ далі і далі? Оглянути Всесвіт здалеку? З чим ми там можемо зіткнутись? Грубо кажучи, після подолання лінії Кармана — умовної межі космічного простору — фактично ми опиняємось майже у порожнечі. Й цей космічний простір є головною загадкою. Чи є Всесвіт скінченним і чи може він колись «померти» — або ж він нескінченний та існуватиме вічно?

Всесвіт
Що буде зі Всесвітом у майбутньому? Фото: Unsplash

Планети, зірки та галактики

На початку нашої подорожі космосом можна побачити деякі знайомі речі. Земля є частиною групи планет, що обертаються навколо Сонця. До складу Сонячної системи також входять астероїди та комети.

Сонце — найближча до нас зірка. Але щоб дістатися до наступної найближчої зірки — α Центавра C, що знаходиться на відстані 4,22 світлових років — знадобиться дуже багато часу. Навіть найшвидший космоліт NASA подолає цю відстань не менш ніж за 50 тисяч років.

Чумацький шлях
Діаметр галактики Чумацький Шлях становить 100 тисяч світлових років

За оцінками вчених, у нашій галактиці Чумацький Шлях налічується не менше 200 млрд зірок. Причому більшість із них мають планети. За статистикою, невеликий відсоток із цих планет можуть бути заселеними.

Гігантські відстані

Величезні відстані між зірками вам здадуться крихітними, якщо ви вирішите подорожувати між галактиками. І ось ця відстань між ними є найпорожнішим простором. Густина матерії в цих областях настільки мала, що на кубічний дециметр там може припадати 1-2 атоми водню. Також у міжгалактичному середовищі існують гіпотетичні частки темної матерії.

Вчені навіть нещодавно відкрили суперпорожнечу Ерідана, яка не просто порожня, але й є найхолоднішим місцем у Всесвіті.

Закон розширення Всесвіту

Найдивніше те, що астроном Едвін Габбл у 1920-х роках виявив: відстань між галактиками неухильно збільшується. Пізніше було встановлено, що це відбувається з прискоренням: чим більша відстань — тим вище швидкість руху. Закон розширення Всесвіту назвали ім’ям його відкривача.

Інфографіка Всесвіту
Інфографіка, що показує еволюцію Всесвіту від Великого вибуху. Фото: Astrosprint

Розширення Всесвіту наразі є загадкою для космології. Якби ми спостерігали його досить довго, протягом мільярдів років, ми помітили б, що між усіма галактиками поступово додається новий простір. Що ним рухає — достеменно невідомо. Вчені лише змогли розрахувати швидкість розширення — 69-73 км/с. Ймовірно, цей процес розпочався після Великого вибуху. З того часу розширення йде безперервно.

Смерть чи вічність?

Доля Всесвіту може бути різною. Точне майбутнє передбачити неможливо. Але є кілька версій:

  • Розширення буде нескінченним і частина галактик стане невидимою.
  • Згодом темна енергія розірве всі пов’язані структури Всесвіту та знищить його.

У першому випадку розглядається нескінченність простору-часу. У далекому майбутньому (100 млрд років) він настільки розшириться, що навіть найближчу до нас галактику буде неможливо побачити, бо швидкість розширення Всесвіту перевищить світлову.

У другому випадку розглядається сценарій завершення простору-часу. Якщо Всесвіт скінченний, то його розширення не спроможне тривати вічно. Приблизно через 20-22 млрд років можуть статися такі сценарії:

  • Теплова смерть Всесвіту (Велике замерзання);
  • Великий розрив;
  • Великий відскок;
  • Велике стиснення.
Інфографіка розвитку Всесвіту за останні 13,7 млрд років

Але ніхто не знає напевно, що ж відбудеться насправді. Ймовірно, відповіді криються в загадкових субстанціях темної матерії та не менш таємничої темної енергії. Як відповісти на ці питання, належить з’ясувати вченим майбутнього.

За матеріалами Sci Tech Daily.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про ТОП-7 загадок Всесвіту.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine