Представлене зображення, отримане за допомогою встановленого на комплексі VLT спектрографа MUSE, демонструє галактику M 61, яка також відома під позначення NGC 4303. Вона розташована на відстані 60 млн світлових років від Землі і є одним з найбільших учасників скупчення у Діві.
Як і наш Чумацький Шлях, M 61 є спіральною галактикою з перемичкою. Але між ними також існує одна істотна відмінність. M 61 належить до так званих галактик зі спалахами зореутворення — у ній народжується надзвичайно багато зірок. Тому астрономи використовують її як природну лабораторію для вивчення цього явища.
Зорі утворюються при стисканні хмар холодного газу. Високоенергетичне випромінювання новонароджених світил нагріває та іонізує навколишній залишок газу. Він світиться — і це свічення є своєрідним маяком, який говорить про те, що нова зоря народилася. Саме його можна побачити на знімку. Газ, який світиться, утворює сяючий вир золотистого відтінку, що є прямим свідченням народження у спіральних гілках M 61 зірок.
Золотисте свічення на знімку — результат накладання зображень, отриманих спектрографом MUSE, на різних довжинах світлових хвиль. Хмари іонізованого кисню, водню та сірки показані блакитним, зеленим та червоним кольорами відповідно. Спостереження M 61 були виконані у межах проєкту PHANGS, метою якого є спостереження близьких галактик на всіх довжинах хвиль електромагнітного спектра з високою кутовою роздільною здатністю.
Ви також можете помилуватися дивовижним знімком спіральної галактики, переданим телескопом James Webb.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine