Візантійські записи про сонячні затемнення допомогли оцінити зміну швидкості обертання Землі

Група японських дослідників зуміла уточнити характер зміни обертання Землі в епоху з IV по VII століття. Для цього дослідники скористалися архівними записами про сонячні затемнення, що спостерігалися в ту епоху.

Зміна обертання Землі

Для спрощення ми вважаємо, що доба складається із 24 годин. Але насправді наша планета здійснює один оберт навколо своєї осі за 23 години 56 хвилин 4 секунди. І цей показник не є незмінним. В історичній перспективі швидкість обертання нашої планети поступово зменшується. Це відбувається під дією таких факторів, як припливна взаємодія з Місяцем та гальмівний ефект земної атмосфери. Аналіз геологічних відкладень показує, що 70 млн років тому тривалість земної доби була на 30 хвилин меншою, ніж зараз. А 1,4 млрд років тому Земля робила один оберт навколо своєї осі всього за 18 годин.

Зміна тривалості доби у сучасну епоху. Джерело: wikipedia.org

Водночас є фактори, які сприяють збільшенню швидкості обертання Землі. Одним з них є танення льодовиків та полярних шапок. Крім того, існує низка довгострокових циклів. Так, вченим відома шестирічна осциляція, під час якої тривалість земної доби змінюється на плюс-мінус 0,2 секунди кожні шість років.

Історичні записи про сонячні затемнення

Щоб уточнити наявні моделі зміни обертання Землі, команда японських вчених вирішила звернутися до історичних документів. Їх цікавив період з IV до VII століття. На жаль, від тієї епохи залишилося не так багато свідчень. Це пов’язано з масштабними подіями, які тоді відбувалися, на кшталт Великого переселення народів, падіння Західної Римської імперії та епідемії чуми.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Сонячне затемнення. Джерело: borntoengineer.com

З усім тим, дослідникам все ж таки вдалося ідентифікувати згадки про п’ять повних сонячних затемнень, які відбулися у східному Середземномор’ї у 346, 418, 484, 601 та 693 роках. Далі вчені створили теоретичну модель видимості цих затемнень та порівняли її з реальними регіонами, звідки їх можна було спостерігати.

Порівняння виявило низку відмінностей. Наприклад, затемнення 19 липня 418 року можна було побачити у Константинополі. У стародавніх джерелах стверджується, що під час нього на небі з’явилися зорі, це говорить про те, що Місяць повністю закрив Сонце. Разом з тим, модель, заснована на даних про розрахункову швидкість обертання Землі в ту епоху, стверджує, що повна фаза затемнення не могла бути видима у Константинополі.

Виходячи з цього, вчені дійшли висновку, що дельта T (різниця між довжиною доби в секундах та фактичним обертанням Землі) має бути збільшена у V столітті та зменшена у VI та VII. Це означає, що у цей період швидкість обертання Землі спочатку була меншою за передбачену, а потім більшою.

За матеріалами https://www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів