Вітри на Сатурні викликають незвичні полярні сяйва

Вчені відкрили на Сатурні новий тип полярних сяйв. Вони стверджують, що його причиною є вітри, які виникають у верхніх шарах атмосфери біля північного полюса планети.

Полярні сяйва на Сатурні
Полярні сяйва на Сатурні. Джерело: phys.org

Полярні сяйва заважають визначити довжину доби

Вчені з Університету Лестер стверджують, що полярні сяйва на Сатурні належать до нового типу. Вони викликані потоками електрично заряджених газів у верхніх шарах його атмосфери. Про це йдеться у статті, опублікованій у Geophysical Research Letters.

Почалося все з прибуття в систему Сатурна космічного апарата Cassini у 2004 році. Вчені прагли дізнатися, скільки ж насправді триває день на поверхні планети, захованої під шаром хмар. Зробити це вирішили за допомогою визначення періодичності зміни радіовипромінювання. Але дослідники були неабияк здивовані, виявивши, що впродовж двох десятиліть спостережень ці проміжки часу змінюються.

Обертання поверхні планети не може так різко гальмувати та прискорюватись. Учені дійшли висновку, що на результати досліджень впливають північні сяйва. Але незрозумілим лишався механізм виникнення настільки тривалих електромагнітних явищ. Багато років астрономи сперечалися щодо того, які процеси призводять до їхнього виникнення: ті ж, що і на Землі, виверження вулканів на одному з супутників (як у системі Юпітера) чи щось інше. Нове дослідження підтверджує, що це відбувається через вітер.

Вітри на північному полюсі Сатурна

Розгадати загадку допомогли інфрачервоні дослідження атмосфери Сатурна. Складена на їхній основі карта показала, що поява північних сяйв збігається у часі з певними фазами руху повітряних мас у верхніх шарах атмосфери. Це й навело вчених на думку, що саме вітер є причиною виникнення цих електромагнітних явищ. Його швидкість становить від 300 до 3000 м/с.

Вітер можна розглядати як потік частинок. Якщо ці частинки електрично заряджені й рухаються у магнітному полі планети, то вони дійсно можуть викликати появу полярних сяйв. Тепер, коли це встановлено для Сатурна, дослідники замислилися щодо подібних явищ і на Землі. Наші вітри не можна порівнювати з тими, що спостерігаються на газових гігантах, але їхній внесок у виникнення полярних сяйв цілком ймовірний.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine