Він живий: японський зонд SLIM пережив холодну місячну ніч

Японський апарат SLIM зміг пережити місячну ніч і вийшов на зв’язок із Землею. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому командою місії в соцмережі X (колишній Twitter).

SLIM був побудований Японським аерокосмічним агентством (JAXA). Основним завданням місії була демонстрація технології точної посадки на Місяці. Тому він отримав неофіційне прізвисько «місячний снайпер».

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Зонд загалом успішно впорався з поставленим завданням, сівши на схил кратера Шиолі. Однак не все пройшло гладко. На фінальній стадії посадки в апарата відмовив один із двигунів. Це призвело до того, що SLIM здійснив посадку в позаштатному режимі, уткнувшись «головою» в реголіт. У результаті сонячні панелі апарата опинилися в тіні.

Через це спочатку SLIM перебував на зв’язку з Землею протягом лише 2,5 годин. Через десять днів, коли Сонце змінило своє положення на місячному небі й освітило його панелі, зонд знову «прокинувся» і вийшов на зв’язок із Землею. Ще через два дні Сонце зайшло за горизонт. Оскільки SLIM не має радіоізотопних обігрівачів і його електроніка не розрахована на температури холодних місячних ночей, здавалося, що на цьому в місії поставлено крапку.

Однак SLIM зробив приємний сюрприз. Коли Сонце знову зійшло над кратером Шиолі, апарат вийшов на зв’язок із Землею. Щоправда, сеанс був недовгим. Зв’язок перервався через сильне нагрівання бортового обладнання, оскільки в зоні висадки був полудень. Зараз фахівці місії чекають, коли прилади охолонуть, щоб знову зв’язатися з зондом і оцінити його стан. Але в будь-якому разі, SLIM уже вписав себе в історію. На сьогодні це перший випадок, коли апарат, що не має обігрівачів, пережив місячну ніч.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів