Вічні світанки та вічні заходи сонця: James Webb вивчив атмосферу екзопланети в приливному захопленні

Завдяки космічному телескопу James Webb (JWST) вчені підтвердили те, що раніше передбачали теоретичні моделі. Екзопланети, що перебувають у приливному захопленні, мають відмінності між атмосферою в зоні вічного ранку та зоні вічного вечора.

Межа між денним і нічним боком WASP-39 b в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, CSA, R. Crawford (STScI)

Як об’єкт для вивчення вчені обрали екзопланету WASP-39 b. Це газовий гігант, що обертається навколо жовтого карлика, розташованого на відстані близько 700 світлових років від Землі. Його маса приблизно в 0,28 раза, а радіус у 1,27 раза більший за масу та радіус Юпітера. Оскільки орбіта планети проходить на відстані всього 7 млн км від зорі, її атмосфера на денній стороні розігріта до температури близько 900 °C.

Інший наслідок такої близькості полягає в тому, що WASP-39 b перебуває в приливному захопленні. Це означає, що одна її сторона постійно освітлена зорею, тоді як інша оповита темрявою. Також на WASP-39 b є зони вічного світанку та вічного заходу сонця.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

Завдяки тому, що атмосфера WASP-39 b роздута й у ній добре простежуються різні шари, вона є вельми зручною ціллю для вивчення за допомогою JWST. Раніше телескопу вже вдалося виявити вуглекислий газ, діоксид сірки, водяну пару та натрій у складі її газової оболонки. Тепер він підтвердив давнє припущення про температурні відмінності між різними зонами її атмосфери.

Вимірювання, виконані за допомогою спектрографа NIRSpec, показали, що вечірня частина WASP-39 b гарячіша за ранкову приблизно на 200 °C. Вони також знайшли свідчення відмінностей у хмарному покриві. Зона вічних світанків, найімовірніше, хмарніша за зону вічних заходів сонця.

Спектр ранкової та вечірньої частини WASP-39 b. Джерело: NASA, ESA, CSA, R. Crawford (STScI)

Подібна різниця пов’язана з особливостями циркуляції атмосфери на світах, що перебувають у приливному захопленні. Гарячіший газ із денного боку переміщується через вечірній на нічний бік через потужну екваторіальну струминну течію. Там він охолоджується та потрапляє на ранковий бік. У результаті світанкова частина WASP-39 b холодніша за західну. Велика різниця температур також призводить до великої швидкості вітру. За оцінками вчених, швидкість атмосферних потоків на WASP-39 b може становити 1600 км/год.

Тепер дослідники мають намір використати той самий метод аналізу для вивчення атмосфер інших гарячих юпітерів. У них теж буде залучений JWST.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів