6 червня SpaceX проведе четверте випробування надважкої системи Starship. Ключова мета тесту — вхід в атмосферу та приводнення як прискорювача, так і космічного корабля.
Найбільша ракета в історії
Starship — це назва повністю багаторазової транспортної системи, створеної компанією SpaceX. Вона складається з однойменного космічного корабля та прискорювача (першого ступеня) під назвою Super Heavy. Обидва компоненти є багаторазовими. Маса зв’язки Starship і Super Heavy у заправленому стані становить близько 5000 тонн, висота — 121 м. Це робить їх найбільшою в історії ракетою-носієм.

Ступінь Super Heavy (його довжина становить 71 м) оснащений 33 двигунами Raptor, що використовують метан як пальне та рідкий кисень як окислювач. Корабель Starship (його довжина становить 50 м) оснащений шістьма двигунами Raptor. У багаторазовій версії він зможе доставити 100–150 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту. У майбутньому SpaceX збирається створити ще більш потужну версію корабля, здатну виводити в космос до 200 тонн корисного навантаження.
Пряма трансляція запуску Starship
Запуск Starship запланований на 6 червня. 100-хвилинне вікно для польоту корабля відкриється о 15:20 за київським часом. Пряма трансляція події буде вестися компанією в соцмережі X (колишній Twitter).
Watch Starship’s fourth flight test → https://spacex.com/launches https://twitter.com/i/broadcasts/1OwxWYzDXjWGQ
— SpaceX (@SpaceX) June 6, 2024
Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту
Альтернативні трансляції пуску також будуть доступні на Youtube
Четвертий політ Starship відбуватиметься за такою схемою. Зв’язку з Super Heavy і прототипу Starship запустять із території полігону SpaceX недалеко від техаського села Бока-Чіка. Після розділення, прискорювач виконає частковий маневр повернення та приводниться в Мексиканській затоці.
Що стосується прототипу Starship, то він буде розігнаний до трохи меншої швидкості, ніж перша космічна. Це гарантує, що в разі втрати управління, корабель у будь-якому випадку не залишиться на орбіті, а впаде в океан.
Starship рухатиметься суборбітальною траєкторією, перетне Атлантику, пролетить над Африкою, після чого почне входити в щільні шари атмосфери. Це станеться через 47 хвилин після запуску.

Це ключова стадія випробування. Під час попереднього польоту Starship втратив керування й зруйнувався в атмосфері. Фахівці SpaceX сподіваються цього разу довести справу до кінця. Якщо все пройде за планом, Starship здійснить керований спуск в атмосфері, поступово зменшить свою швидкість, після чого здійснить м’яке приводнення у води Індійського океану за допомогою двигунів.
Такий план. А наскільки успішно фахівцям SpaceX вдасться його реалізувати, ми дізнаємося вже дуже скоро.