Уже цього тижня SpaceX може знову порадувати всіх шанувальників космонавтики вельми ефектним видовищем у вигляді нового польоту надважкої ракети Starship. Якщо у компанії не виникне проблем із дозволом на запуск, він відбудеться 6 червня. Розповідаємо про те, що варто чекати від нового випробування Starship і які завдання SpaceX намагається вирішити цього разу.

Гігантський прототип

Зі зрозумілих причин жоден матеріал про Starship не проходить без згадок його характеристик. Адже це найбільша в історії ракета-носій. Маса зв’язки з космічного корабля та прискорювача Super Heavy у заправленому стані становить близько 5000 тонн, висота — 121 метр.

Космический корабль Starship на ускорителе Super Heavy
Космічний корабель Starship на прискорювачі Super Heavy. Фото: SpaceX

Довжина Super Heavy становить 71 метр. Прискорювач оснащений 33 двигунами Raptor, що використовують метан як пальне та рідкий кисень як окислювач. Корабель Starship (його довжина становить 50 метрів) оснащений шістьма двигунами Raptor. У багаторазовій версії він може доставити 100–150 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту.

Але найбільш дивовижне полягає в тому, що всі ці цифри стосуються лише прототипу, призначеному для орбітальних випробувань і відпрацювання технологій. Майбутні модифікації корабля, які, власне кажучи, й будуть виводити вантажі в космос і відправляти людей до Місяця, будуть ще більшими та потужнішими. Не далі як у травні Ілон Маск повідомив, що т. зв. третя версія Starship буде приблизно на 15 метрів вищою за нинішній прототип і зможе вивести близько 200 тонн корисного навантаження на орбіту в повністю багаторазовій конфігурації.

Частіше та надійніше

Є ще одна важлива деталь на яку варто звернути увагу. Для того, щоб Starship був успішним, недостатньо лише того, щоб корабель літав. Необхідно, щоб він робив це регулярно — бажано з такою ж періодичністю, як зараз Falcon 9. Адже та ж місія Artemis III потребуватиме двозначної кількості орбітальних дозаправлень корабля — і вони мають бути проведені в досить короткий термін.

Starship
Старт ракети Super Heavy разом із космічним кораблем Starship. Фото: SpaceX

Що ж говорять цифри? Між першим і другим польотом Starship минуло 212 днів. Між другим і третім — 117 днів. Якщо четвертий політ дійсно відбудеться 6 червня, це дає 84 дні з попереднього випробування. Тенденція скорочення часу між пусками очевидна, але, звісно, до необхідних показників SpaceX поки що досить далеко. Ключову роль тут відіграє успішність польотів. Адже що більше завдань вдається вирішити, то менше змін у конструкцію корабля доводиться вносити інженерам.

План четвертого польоту Starship

Тримаючи все зазначене вище в голові, тепер ми поговоримо про безпосередньо сам новий політ Starship. Загалом, його план повторює схему попереднього випробування, але з деякими нюансами.

Второй полет ракеты Super Heavy с космическим кораблем Starship 18 ноября 2023 года. На фото - момент отделения Starship от Super Heavy. Фото: SpaceX
Другий політ ракети Super Heavy з космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року. На фото — момент відділення Starship від Super Heavy. Джерело: SpaceX

Отже, Starship буде знову запущений з космодрому Starbase, розташованого недалеко від техаського містечка Браунсвілл. Після того як Super Heavy відокремиться від Starship, він виконає маневр повернення і спробує м’яко опуститися у води Мексиканської затоки.

Аналогічне завдання було покладено на Super Heavy і під час попереднього тесту. Тоді прискорювач виконав більшу частину необхідного шляху. Але через засмічення фільтра в системі подачі рідкого кисню двигуни почали відключатися заздалегідь, що призвело до втрати контакту, коли ступінь перебував на висоті 462 метрів. Інженери SpaceX вжили низку заходів, щоб не допустити повторення інциденту в майбутньому, зокрема змінивши конструкцію баків окислювача.

Що стосується самого Starship, то він буде розігнаний до трохи меншої швидкості, ніж перша космічна. Це гарантує, що в разі втрати керування корабель у будь-якому разі не залишиться на орбіті, а впаде в океан.

Під час попереднього польоту інженери хотіли провести три тести, поки Starship перебував у космосі: відкрити люк корисного навантаження, випробувати систему внутрішнього перекачування пального і повторно запустити двигун Raptor. Перші два випробування завершилися успіхом, а ось від перезапуску двигуна довелося відмовитися. Річ у тім, що за кілька хвилин після того, як Starship відокремився від Super Heavy, він почав втрачати можливість керувати своїм становищем. Це сталося через засмічення клапанів. У результаті корабель увійшов у щільні частини атмосфери, не маючи можливості зберегти задану орієнтацію, і зруйнувався на висоті 65 км над Індійським океаном.

Оточений хмарою плазми Starship під час входу в атмосферу. Джерело: SpaceX

Ключове завдання четвертого польоту Starship — проходження цього етапу. План польоту передбачає, що корабель увійде в атмосферу над Індійським океаном, здійснить керований спуск, поступово зменшить свою швидкість, після чого здійснить м’яке приводнення за допомогою двигунів (останнього не передбачалося під час попереднього тесту). Отже, якщо все пройде, як задумано, SpaceX повністю відпрацює всі ключові ділянки польоту Starship.

Такий план — а що вийде в реальності, ми дізнаємося вже скоро. З одного боку, фахівці SpaceX регулярно демонструють можливість робити те, що багатьма вважається неможливим. З іншого боку, не варто забувати, що Starship це все ще прототип, що складається з величезної кількості компонентів і складних систем, відмова кожної з яких може призвести до катастрофи. Але, чим би не завершився новий політ гігантської ракети, не доводиться сумніватися, що тим, хто стежитиме за прямою трансляцією її польоту, не доведеться нудьгувати.