Група астрономів дійшла висновку, що Венера ніколи не мала достатньо води для формування океанів. На їхню думку, планета була розпеченим негостинним світом протягом усієї своєї історії.
Венеру іноді називають сестрою Землі, адже вони майже ідентичні за розмірами. Однак на цьому подібності завершуються. Атмосфера Венери на два порядки щільніша за земну і майже цілком складається з вуглекислого газу, що створює потужний парниковий ефект. Через нього поверхня планети розпечена до температури 500°C.
Однак у далекому минулому, коли Сонце випромінювало менше енергії, ситуація могла бути іншою. Багато астрономів уже давно вивчають можливість, що раніше на Венері були океани, здатні підтримувати життя. Деякі дослідники навіть припускають, що це життя могло встигнути перебратися у верхні шари атмосфери планети, де й існує донині.
Дослідники з Кембриджського університету вирішили перевірити цю можливість шляхом вивчення венеріанської атмосфери. Вони виходили з того, що газова оболонка планети має перебувати в рівновазі. Будь-які хімічні речовини, що видаляються з атмосфери, повинні потім відновлюватися в ній, оскільки внутрішня і зовнішня частини планети перебувають у постійній хімічній взаємодії одна з одною.
Це відновлення відбувається за допомогою вулканізму. Коли магма підіймається з мантії на поверхню, вона вивільняє гази з глибинних шарів планети, відшкодовуючи втрати. На Землі вулканічні виверження — це здебільшого пара, оскільки внутрішня частина нашої планети багата на воду. Але на Венері все інакше.
Спочатку науковці розрахували швидкість руйнування молекул води, вуглекислого газу і карбонілсульфіду в атмосфері Венери. Далі, ґрунтуючись на складі вулканічних газів, необхідних для їх відшкодування, вони виявили, що ті складаються з води не більше ніж на шість відсотків. Ці сухі виверження дозволяють припустити, що надра Венери — джерело магми, що виділяє вулканічні гази, — також зневоднені. А отже, на планеті ніколи не було достатньо води для формування океанів.
Так це чи ні, допоможуть перевірити місії NASA й ESA, які будуть запущені до Венери на початку наступного десятиліття. Одна з них під назвою DAVINCI скине на планету зонд, який проведе детальний аналіз її атмосфери з метою пошуку відповіді на питання про те, чи могла вона мати океан.
За матеріалами Phys.org