Дослідження, проведене Університетом Монаша у співпраці з NASA, пропонує нове бачення еволюції планет. Науковці припускають, що планета Венера, яку часто називають близнючкою Землі, може мати геологічну історію, більш схожу на земну, ніж вважалося раніше.
Венера відома своїми екстремальними умовами з хмарами із сірчаної кислоти та температурою поверхні 460°C, через потужний парниковий ефект. Але тектоніка плит планети, на відміну від Землі, відсутня. Це відкриття змушувало вчених припускати, що геологічні особливості Венери не є складними. Однак нове дослідження розкрило зовсім іншу геологічну картину.
Використовуючи комп’ютерні симуляції та дані з космічного апарата Magellan, вчені змоделювали утворення Іштар Терра — височини на Венері. Іштар Терра складається з Лакшмі Планум, плато кори, розміром з Австралію, із середньою висотою 4 км, що можна порівняти з висотою Тибетського нагір’я. Воно оточене гірськими поясами з висотами близько 10 км, що перевищують навіть Гімалаї. Результати дослідження свідчать про те, що Іштар Терра та інші тессери на Венері могли утворитися з гарячих надр планети, подібно до того, як утворювалися стародавні кратони на Землі.
Доцент Фабіо Капітаніо з Університету Монаша зазначає: «Це відкриття дає нове уявлення про Венеру та її потенційний зв’язок із ранньою Землею. Риси, знайдені на Венері, напрочуд нагадують ранні земні континенти, що свідчить про те, що динаміка минулого Венери могла бути подібною до земної».
Вивчення «континентів» Венери може допомогти зрозуміти еволюцію кам’янистих планет, включаючи Землю. Земні кратони дають ключові уявлення про те, як з’явилися перші ландшафти, атмосфера і навіть життя.
Доцент Капітаніо додає: «Досліджуючи подібні особливості на Венері, ми сподіваємося розкрити таємниці ранньої історії Землі. Наша праця відкриває шлях для майбутніх місій на Венеру, таких як DAVINCI, VERITAS і Envision, які допоможуть глибше зрозуміти геологічну історію Венери та її зв’язок із Землею».
Раніше ми повідомляли про те, що вулканічна активність Венери виявилася схожою на земну.
За матеріалами sciencealert.com