Велика Магелланова Хмара «зрадить» Чумацький Шлях через 10 млрд років

Тривалий час науковий консенсус був майже одноголосним: через приблизно 5 млрд років наша Галактика неминуче зіткнеться із своєю найближчою сусідкою-гіганткою Андромедою. Цей апокаліптичний процес мав завершитися їхнім остаточним злиттям у нову гігантську галактику, жартома названу Мілкомеда. Однак новітні дослідження, засновані на найточніших даних космічних телескопів Gaia та Hubble, кардинально змінюють цю картину майбутнього. Виявляється, шанси на таке зіткнення значно нижчі, ніж вважалося раніше.

VISTA
Світлина Великої Магелланової Хмари, зроблена телескопом VISTA Європейської південної обсерваторії (ESO)

Майбутнє через 10 млрд років

Міжнародна команда астрономів з Університету Гельсінкі, Даремського університету та інших установ провела масштабне комп’ютерне моделювання. Вчені врахували останні дані про точне положення, рухи та, що критично важливо, маси всіх ключових галактик нашої Місцевої групи: Чумацького Шляху, Андромеди, Галактики Трикутника та Великої Магелланової Хмари (ВМХ) — супутника нашої Галактики. Мета: спрогнозувати їхню долю на неймовірно довгий термін у 10 млрд років.

Результати симуляції стали несподіванкою. З’ясувалося, що Велика Магелланова Хмара, яка обертається навколо Чумацького Шляху, відіграє вирішальну і навіть «зрадницьку» роль у майбутньому наших галактик. Її гравітаційний вплив, особливо через те, що її орбіта проходить перпендикулярно до лінії потенційного зближення Чумацького Шляху та Андромеди, значно ускладнює їхнє майбутнє пряме зіткнення. Попередні прогнози, які давали високу ймовірність злиття, часто не враховували повною мірою цей потужний фактор.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Ймовірність 50 %

Milky Way
Три можливі сценарії зустрічі Чумацького Шляху та Андромеди: два прольоти на різних відстанях та злиття. Ілюстрація: NASA / ESA

Головний висновок дослідження: ймовірність прямого зіткнення Чумацького Шляху та Андромеди протягом наступних 10 млрд років становить не більш ніж 50 %. Це означає, що сценарій з народженням Мілкомеди став рівноцінним альтернативним шляхам розвитку. Однак модель виявила іншу, набагато ймовірнішу подію: Чумацький Шлях майже напевно зіллється з Великою Магеллановою Хмарою значно раніше — протягом наступних двох мільярдів років. Результат цього злиття вчені жартома можуть назвати «Чумагелановою галактикою».

Невизначеність залишається

VLT
Телескопи масиву Very Large Telescope (VLT) на тлі неймовірно зоряного неба на горі Серро Паранал у Чилі. Над обсерваторією можна помітити дві плямки: Мала та Велика Магелланові Хмари, які видно тільки у Південній півкулі

Дослідники підкреслюють, що навіть із найсучаснішими даними залишаються значні невизначеності. Точні поточні положення, швидкості та маси галактик, особливо менших, важко виміряти абсолютно точно. Ці невизначеності залишають місце для різних сценаріїв.

Andromeda
Галактика Андромеди. Фото: NASA

Галактична драма триває, але головний сценарій «кінця світу» для нашої Галактики змінився завдяки втручанню несподіваного гравітаційного «диверсанта» — Великої Магелланової Хмари.

Раніше ми повідомляли про те, як Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди.

За матеріалами LiveScience

Новини інших медіа
Розпочато полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зірок у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови
Коли настане літнє сонцестояння у 2025 році?
Чорна діра в центрі Чумацького Шляху обертається з максимальною швидкістю
Китайські супутники влаштували загадкову зустріч на геостаціонарній орбіті
Рівень кисню в атмосфері Землі пов’язаний з інтенсивністю магнітного поля
Зорі та лазери: Gemini North  влаштував шоу в небі над Гаваями (фото)
Науковці виявили гарячий примарний шлейф під Оманом, який впливає на форму Землі