Вчені знайшли у надмасивної чорної діри чорну діру-супутник

Науковці виявили, що у надмасивної чорної діри, що розташована в галактиці, віддаленій від нас на 800 млн світлових років, є супутник. Це ще одна чорна діра, яка обертається навколо першої з періодом у 8,5 діб.

У надмасивної чорної діри знайшли супутник
У надмасивної чорної діри знайшли супутник. Джерело: www.cnet.com

Чорна діра та її супутник

Дослідники з Массачусетського технологічного інституту у США, а також Італії та Чехії, зробили дивовижне відкриття, про яке повідомили у журналі Science Advances. Вони спостерігали за чорною дірою, що розташована в центрі галактики, віддаленої від нас на 800 млн світлових років, коли знайшли дещо справді незвичне.

Виявилося, що у газопиловому диску, що оточує цього монстра, присутня ще одна чорна діра. З огляду на те, що наявність надмасивних об’єктів у центрі галактик давно підтверджена і вони мають якось рости, то вчені давно вже підозрювали, що вони мають поглинати схожі об’єкти меншого розміру.

Конкретно в цьому випадку менша чорна діра робить один оберт навколо більшої за 8,5 земних діб і вони зіллються ще нескоро. Проте зроблене відкриття дозволяє дізнатися про процеси в центрах галактик багато цікавого.

Як вчені відкрили другу чорну діру

Історія того, як вчені відкрили другу чорну діру у цій галактиці, цікава сама по собі. Все розпочалося ще 2020 року. Тоді програма ASAS-SN, що складається з 20 роботизованих телескопів, розташованих у північній і південній півкулях повідомила, що ця зоряна система різко збільшила свою яскравість у 1000 разів.

Тоді її вирішили дослідити за допомогою рентгенівського телескопа NICER, розташованого на Міжнародній космічній станції. Він спостерігав за цією галактикою, яка протягом 4 місяців продовжувала демонструвати підвищену активність. Було зрозуміло, що йдеться про масштабний спалах поблизу від її центру.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 2021 (187)

До товару

Аналізуючи дані, науковці помітили, що у графіку активності галактики спостерігалися провали. Вони повторювалися кожні 8,5 діб. Це було дуже схоже на те, як планети затьмарюють свої зорі, проходячи між ними й спостерігачем.

Пояснити це можна, якщо припустити, що навколо більшої чорної зорі обертається менша. Вона періодично перетинає газопиловий диск і викликає його збурення. Величезні хмари газу та пилу здіймаються вусібіч. І за вдалого розташування вони можуть повністю перекривати випромінювання від речовини, яку поглинає космічний монстр.

Подія припливного руйнування

Незрозумілим лишалося лише те, чому ж саме у 2020 році галактика стала такою помітною. На думку вчених, саме в цей час (точніше, рівно за 800 млн років до того) до більшої чорної діри наблизилася зоря, і сталося те, що називається «подією припливного руйнування».

Простіше кажучи, це світило було розірване на шматки гравітацією чорної діри, що і призвело до виділення величезної кількості енергії, спалаху, завдяки якому астрономи все це і побачили. Дослідники перевірили свої припущення за допомогою математичних моделей, і ті показали, що вони дійсно є найімовірнішим поясненням.

Найцікавіше в усій цій історії те, що раніше систем з великої і маленької чорної діри ніколи не бачили. Проте вони мають бути дуже розповсюдженими. Детектори гравітаційних хвиль мають добре бачити їхні злиття.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів