Науковці запропонували новий спосіб пошуку перших зір

Зорі першого покоління могли б розкрити таємниці того, як еволюціонував Всесвіт на ранніх етапах своєї історії. Проте знайти їх дуже складно, тож вчені розробили новий спосіб для їхнього пошуку.

Новий метод передбачає пошук подій припливного руйнування
Новий метод передбачає пошук подій припливного руйнування. Джерело: vajiramandravi.com

Перші зорі

Дослідники з факультету фізики Університету Гонконгу запропонували новий метод пошуку зір першого покоління, відомих також як Населення III, що дуже цікавлять науковців. Вони були справжніми фабриками з виробництва елементів, важчих за гелій, і тому можуть багато розповісти про хімічну еволюцію Всесвіту на ранніх етапах його існування.

Однак їх надзвичайно важко спостерігати безпосередньо. Річ у тім, що всі вони мали короткий час існування, тому зникли задовго до того, як утворилися Сонце та Земля. Побачити їх можна тільки в галактиках, віддалених від нас на мільярди років.

Ми бачимо ці системи такими, якими вони були, коли повністю складалися з Населення III. На превеликий жаль, роздільної здатності наших телескопів досі недостатньо для того, аби розгледіти окремі світила на такій відстані. Тож їх доводиться вивчати різними опосередкованими шляхами.

У чому полягає новий спосіб?

Новий спосіб, запропонований гонконзький вченими й уже визнаний їхніми колегами по всьому світу як ефективний, спирається на припущення про те, що перші зорі, як і решта світил, час від часу гинули під час зіткнення з чорними дірами.

Коли чорна діра зближується з якоюсь зорею, вона буквально розриває її на частини. Виникає явище, відоме як подія припливного руйнування. За своєю яскравістю вона може перевищувати навіть спалахи наднових. Тож її має бути добре видно навіть на відстані у мільярди світлових років.

Вчені розробили спосіб, як за параметрами події припливного руйнування дізнатися, що в ній загинула саме зоря першого покоління. Це неважко зробити з урахуванням того, що, за підрахунками вчених, такий вибух має бути ніби розтягнутий у часі.

Найважливіше ж у новому методі те, що нові астрономічні інструменти, такі як James Webb та телескоп імені Ненсі Роман, достатньо чутливі для того, аби побачити такий спалах, навіть якщо він відбувся в одній із найперших галактик. Особливо науковці розраховують на другий астрономічний інструмент з його величезним полем зору.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір