Вчені відкрили супернептун

Астрономи знайшли планету TOI-5005 b. Вона обертається навколо жовтої зорі, досить схожої на Сонце. Це газовий гігант, який нагадує Нептун за розміром та хімічним складом, але при цьому набагато гарячіший і важчий за нього.

Супернептун
Супернептун. Джерело: www.sciencetimes.com

Відкриття нового світу транзитним методом

Міжнародна команда астрономів повідомляє про відкриття нової екзопланети супернептуна, що обертається навколо зорі сонячного типу. Нещодавно виявлений інопланетний світ, який отримав позначення TOI-5005 b, приблизно в шість разів більший і більш ніж в 30 разів масивніший за Землю. Знахідка була детально описана у статті, опублікованій 26 вересня на сервері препринтів arXiv.

Супутник NASA Transiting Exoplanets Survey Satellite (TESS) проводить огляд близько 200 000 найяскравіших світил поблизу Сонця з метою пошуку транзитних екзопланет. Наразі він виявив понад 7200 екзопланет-кандидатів (TESS Objects of Interest, або TOI), з яких 557 вже підтверджено.

Нещодавно група астрономів під керівництвом Амадео Кастро-Гонсалеса з Астробіологічного центру в Мадриді, підтвердила існування ще одного TOI, що спостерігається TESS. Вони виявили транзитний сигнал на кривій блиску TOI-5005 — помірно яскравої зорі сонячного типу спектрального класу G2V, розташованої на відстані близько 685 світлових років від нас. Планетарна природа цього сигналу була підтверджена подальшими спостереженнями за допомогою наземних засобів.

Характеристика планети TOI-5005 b

Новознайдена планета має радіус 6,25 земних та масу 32,7 земних, що дає густину на рівні 0,74 г/см³. Вона обертається навколо свого носія кожні 6,31 дня на відстані приблизно 0,066 а.о. від нього. Рівноважна температура планети становить 1040 К.

Досліджуючи внутрішню структуру TOI-5005 b, астрономи підрахували, що масова частка металу в її ядрі та оболонці становить близько 0,74 і 0,08 відповідно. Отже, загальна масова частка металу цієї екзопланети становить 0,76, що трохи нижче, ніж в Урана і Нептуна. Ці результати свідчать про те, що TOI-5005 b утворилася шляхом акреції ядра.

Рідкісний тип Нептуна

На основі отриманих даних автори статті класифікували TOI-5005 b як супернептун поблизу хребта «нептуніанської савани». «Нептуніанська пустеля» і «нептуніанська савана» знаменують собою дефіцит нептуноподібних екзопланет на короткоперіодичних орбітах і їхню скромну поширеність на більших орбітальних відстанях. Їх розділяє нещодавно виявлений «надлишковий шар нептунів» у діапазоні 3–5 діб орбітального періоду, де такі світи зустрічаються достатньо часто.

Дослідники відзначили, що TOI-5005 b стала новим членом загалом рідкісної популяції низькощільних Нептунів у «нептуніанській савані», на відміну від планет у хребті, які зазвичай демонструють вищу густину — понад 1,0 г/см³.

У заключному слові вчені додали, що яскравість TOI-5005 робить нещодавно виявлену планетну систему ключовою мішенню для спостережень за атмосферою та орбітальною архітектурою.

За матеріалами phys.org

Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу
Космічна рулетка: чи переживе комета C/2024 S1 (ATLAS) зустріч із Сонцем
Вчені відкрили супернептун