Вчені шукають придатні для життя планети з двома Сонцями

Астрономи вже неодноразово спостерігали екзопланети, схожі на Татуїн з «Зоряних війн», тобто такі, що обертаються у системах двох зір. Проте вони досі не впевнені, наскільки стабільними можуть бути їхні орбіти. У новому дослідженні вони спробували відповісти на це питання.

Планета з двома сонцями
Планета з двома сонцями. Джерело: www.frontiersin.org

Планети, схожі на Татуїн

У вигаданому, але вкрай популярному всесвіті «Зоряних війн» існує планета під назвою «Татуїн». Крім свого пустельного клімату, вона також відома тим, що має два сонця. Подібні світи вчені знаходили вже неодноразово. Однак нове дослідження, виконане співробітниками Єльського університету й опубліковане в журналі The Astronomical Journal, може розповісти про них дещо нове.

Взагалі планети у подвійних системах не є чимось неймовірним. Це випливає з самого факту, що насправді у Всесвіті подвійних зір дуже багато. Тож і світи, що належать їм, не така вже й рідкість. Що ж до того, чи мають ці небесні тіла обов’язково бути гарячими пустелями через те, що світил у них аж два, то тут усе залежить від їх орбіти.

Насправді ж питання про температуру на планеті, що обертається навколо двох зірок, учених цікавить значно менше, ніж стабільність її орбіти. Адже у подібних системах гравітаційні збурення дійсно мають бути величезними.

Саме тому дослідники вирішили сконцентруватися на певному типі подвійних систем, у яких ближче до головної зорі обертається планета, а далі — світило-компаньон. Для цього вони використали дані каталогів Gaia DR3, NASA Exoplanet Archive та TEPCat.

Результати дослідження

Загалом учені дослідили 40 зоряних систем, що відповідають указаній вище схемі. Дев’ять із них виявилися ідеально вирівняними. Це одначає, що в них планета обертається в той самий бік, що й головна зоря, і її орбіта лежить в одній площині з орбітою зорі-компаньона.

Така комбінація може лишатися стабільною протягом багатьох мільйонів років, і їй насправді не так уже й просто виникнути. Те, що до неї відносятся цілих 9 світів із 40, на думку вчених, свідчить, що подібні системи прагнуть до стабільності.

А ось гарячим цей світ має бути дійсно не завжди. Замість цього там буде спостерігатися інший ефект — у певні пори року ніч ніколи не наставатиме. Як тільки заходитиме головне Сонце, відразу ж з’являтиметься інше, хоча і значно слабше.

В інші ж пори року сонць на небі дійсно буде два. Хоча менше з них при цьому, найвірогідніше, буде настільки тьмяним, що скоріше нагадуватиме незвично яскраву зорю.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine