Науковці пропонують новий спосіб шукати кільця Дайсона

Сфера Дайсона — гіпотетичні мегаконструкції, які розвинені цивілізації можуть будувати навколо своїх зір. Їхній простіший і легший варіант називається кільцями Дайсона. Нещодавно вчені запропонували новий спосіб їх відшукати.

Кільця Дайсона
Кільця Дайсона. Джерело: www.popularmechanics.com

Кільця Дайсона та їхні особливості

Сфери та кільця Дайсона завжди були особливим захопленням для вчених. Концепція проста: побудувати велику структуру у вигляді сфери або кільця, щоб використати енергію зорі. Кільця Дайсона набагато простіші та реальніші у виготовленні, і в нещодавній статті група вчених досліджує, як ми можемо виявити їх, аналізуючи світло від далеких світил. Команда припускає, що вони зможуть виявити кільця Дайсона навколо пульсарів за допомогою своєї нової методики.

Як і їхні сферичні родичі, кільця Дайсона поки що залишаються популярною ідеєю в науковій фантастиці, проте вони починають все частіше з’являтися в наукових дискусіях. Концепція кільця схожа на сферу — мегаструктуру, призначену для того, щоб оточити зорю, використовуючи її енергію в гігантських масштабах.

Вона може складатися із серії супутників або навіть середовищ існування на круговій орбіті з сонячними колекторами й, на відміну від сфер, потребує набагато менше ресурсів для побудови. Концепцію сфери вперше запропонував фізик і математик Фрімен Дайсон у 1960 році. Такі структури можуть бути виявлені та свідчити про існування розумних цивілізацій.

Споживання енергії та типи цивілізацій за Кардашевим

Захопливо думати про цивілізації, які будують такі споруди. Наша власна цивілізація наразі споживає близько 15 000 терават на годину, і ця цифра тільки збільшуватиметься зі зростанням нашого населення, а ми ставатимемо ще більш залежними від технологій. Для того, щоб спробувати кількісно оцінити використання енергії залежно від рівня технологічних можливостей, була розроблена шкала Кардашева.

За цією шкалою ми зараз перебуваємо на рівні I, що означає, що наше енергоспоживання становить 4 × 1019 ерг/с (4 терават). Якщо цивілізація потребує 4 × 1033 ерг/с (400 трлн терават), то це вважається типом II, і саме ці цивілізації можуть бути спроможними й, можливо, їм доведеться будувати структури Дайсона.

Пошук кілець Дайсона у пульсарах

Оскільки створення сфер Дайсона потребує феноменальної кількості матеріалу, набагато ймовірніше, що цивілізації створили б кільцеві структури. Кільця такої природи навколо світила могли б використовувати значні обсяги енергії, але кільце навколо пульсара, якби можна було відстежити імпульсний промінь зорі, могло б захопити ще більше енергії, порядку 10 тис. трлн тераватт.

У статті, написаній Огетаєм Каялі з Мічиганського технологічного університету та його командою, науковці пропонують продовжити дослідження кривих блиску пульсарів, щоб з’ясувати, чи не були пропущені особливості, які могли б свідчити про присутність структур Дайсона. Особливості, на які вказує команда, виникають через вплив променя пульсара на структуру кільця.

Промені рухаються з надсвітловою швидкістю, що може призвести до одночасної появи кількох зображень плями пульсара на кільці Дайсона. Це може бути видно під час аналізу кривої блиску. Подібний ефект спостерігається, коли пилові кільця освітлюються випромінюванням пульсара.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів