Просто про складне | Неймовірна сфера Дайсона

Сфера Дайсона — проєкт перебудови цілої зоряної системи, який теоретично могла б здійснити якась надзвичайно розвинена цивілізація. Час від часу публікації про нього з’являються у ЗМІ й щоразу вражають читачів. Ось головні факти, що стосуються цієї неймовірної конструкції.

Сфера Дайсона
Сфера Дайсона

1. Що таке сфера Дайсона

Сфера Дайсона — це гіпотетична структура, яку могла б спорудити надзвичайно розвинена цивілізація навколо власної зорі. Зазвичай її уявляють як тонкостінну сферу, що має діаметр, близький до діаметра земної орбіти.

Цю конструкцію запропонував американський фізик-теоретик Фрімен Дайсон як можливе пояснення парадокса Фермі. Відповідно до його ідеї, всі високорозвинені інопланетяни сидять усередині таких сфер і не показуються назовні.

Також існують альтернативні проєкти, що являють собою системи кілець навколо зорі чи сітчастих конструкцій.

2. Навіщо її створювати

Головні причини створення сфери Дайсона — розширення простору для життя та ефективне збирання енергії зорі. Саме Сонце є джерелом абсолютної більшості енергії на Землі. Але більша частина його випромінювання проходить повз нашу планету.

Сфера Дайсона могла б перехоплювати майже всю енергію, яку виробляє Сонце, а вона складає 3,827⋅10²⁶ Дж за секунду, що на багато порядків перевищує всі потреби людства. Крім того, внутрішня поверхня сфери Дайсона, діаметр якої дорівнює 1 а. о., у 550 млн разів більша, ніж площа Землі. Тож, як би не зростала чисельність людства, місця вистачить усім.

3. З чого будувати сферу Дайсона

Сфера Дайсона потребує неймовірної кількості матеріалу. Згідно з оцінками, для того, аби її побудувати, доведеться «розібрати» не лише Землю, а й решту планет Сонячної системи, включно з Юпітером і Сатурном. Але й у цьому випадку матеріалу вистачить лише на сферу, товщина стінки якої становитиме всього кілька метрів, тобто у порівнянні з її розміром вона буде ефемерною.

Однак який це зрештою буде матеріал — автори більшості концепцій пояснити не можуть, адже він переважно складатиметься з водню, гелію та кисню, а не з металів і силікатів. Крім того, незрозумілим лишається, де житимуть люди під час будівництва.

4. Що таке «рій Дайсона»

Інша велика проблема сфери Дайсона полягає у її міцності. І річ навіть не в маленькій товщині. Навіть якби вона була кілометр завтовшки, внутрішня напруга, нерівномірний нагрів і купа інших факторів розірвали б її на шматки.

Тому останнім часом цю велетенську конструкцію уявляють собі не як єдину колосальну поверхню, а як величезну кількість космічних станцій, орбіти яких узгоджуються між собою, завдяки чому вони утворюють дуже щільну, але не суцільну сферу.

Параметри Сфери Дайсона
Параметри сфери Дайсона

5. Чи знайшли десь сферу Дайсона

Якщо більшість розвинених цивілізацій живе всередині сфер Дайсона, то встановити це буде дуже непросто. Адже зорі, навколо яких вони збудовані, виявляться майже невидимими в оптичному діапазоні, й тільки підвищена яскравість в інших частинах спектра «зраджуватиме» їх.

У 2015 році астрономи виявили, що об’єкт KIC 8462852, також відомий під назвою «зоря Табі», демонструє потужні й неперіодичні падіння блиску. На основі цього багато хто зробив висновок, що він оточений недобудованою сферою Дайсона. Подальші спостереження так і не змогли прояснити природу аномальних змін. Однак відсутність сигналів штучного походження від цього об’єкта ставить під сумнів гіпотезу про подібну структуру.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine