Вчені пояснили, як утворилися ландшафти на Титані

Вчені змогли пояснити, як формуються ландшафти на Титані. Вони з’ясували, як крихкі органічні з’єднання формують дюни. А вже на основі цього пояснили утворення глобальних ландшафтів на цьому небесному тілі.

Ландшафти на Титані в уяві художника
Ландшафти на Титані в уявленні художника. Джерело: Space.com

Ландшафти на Титані

Найбільший супутник Сатурна — Титан — вважається небесним тілом, яке найбільш схоже на Землю. Відомо, що на ньому є щільна атмосфера, течуть потоки рідини та існують навіть цілі моря. Однак схожість ця оманлива, оскільки вітри тут з чистого азоту, рідина насправді є рідким метаном, а пісок складається з вуглеводнів.

Вчені вирішили дізнатися, наскільки процеси утворення рельєфу схожі на земні. На нашій планеті більшість піску та каміння, які є основою ландшафту, складаються із силікатів. Вони значно міцніші за вуглеводні, тому основні процеси утворення ґрунтів у нас — руйнування гірських порід, внаслідок якого утворюються уламки різного розміру.

Однак вуглеводні на титані не настільки міцні. І дослідники побоюються, що вони мали б стертися у мікроскопічний пил, з якого навіть дюни утворитися не можуть. Та і взагалі процеси утворення рельєфу можуть виявитися зовсім несхожими на Земні.

Аналог титаніанських порід знайдено на Землі

На щастя, вчені знайшли на Землі гірські породи, які утворюються з органічних речовин в умовах, досить схожих на титаніанські. Ідеться про ооїди — карбонатні зерна, що часто зустрічаються біля узбережжя карибських островів. Ці невеличкі кульки утворюються напряму з морської води шляхом осаду.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Молекули, розчинені у морській воді, осідають на поверхні вже сформованих зерен. Це дозволяє їм рости. Одночасно відбувається ерозійне руйнування ооїдів. В умовах протиборства цих двох процесів вони й формують породу. На думку вчених, на Титані відбувається те саме. І ці процеси дозволяють утворювати достатньо вибагливі форми рельєфу.

Формування глобальних ландшафтів

Розуміння процесу утворення зерен органічних речовин дозволило з’ясувати, як із них формуються глобальні ландшафти. Раніше вже було відомо, що в екваторіальних областях супутника існують гряди дюн, у помірних широтах їх змінюють рівнини, а поблизу полюсів розповсюджені лабіринти — складні утворення з щебеню та піску.

Тепер стає зрозумілим, що ключову роль у формуванні усіх цих форм відіграють вітри, які свого часу почув зонд Huygens. Біля екватору Титана вони достатньо сильні, й тому тут процеси ерозії переважають сплавлення та зростання частинок. Як наслідок, вони стираються у дрібний пил, який і формує дюни.

У помірних широтах вітрів майже немає. Тому тут усі частинки сплавляються разом і утворюють вкриті щільним корком рівнини. Найскладнішими умовами вирізняються полюси супутника. Тут також бувають вітри, які стирають вуглеводні на пісок, але є і монолітні породи, схожі на земні піщаники.

І саме поблизу полюсів Титана випадає багато опадів. Звичайно, це не вода, а рідкий метан. Але і його достатньо, аби формувалися потоки рідини, які викликають процес карстування, тобто утворення порожнин у породі. Зрештою, скелі починають руйнуватися і формуються лабіринти.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів