Вчені пояснили походження загадкового супутника астероїда Дінкінеш

Планетологи дійшли висновку, що контактний астероїд Селам, який є супутником астероїда Дінкінеш, утворився з викинутої з його поверхні речовини. Про це йдеться в статті, опублікованій у журналі Nature.

Астероїд Дінкінеш і його супутник Селам. Джерело: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL

Орбіта астероїда Дінкінеш проходить у Головному поясі астероїдів. Його обрали як «тренувальну» ціль для місії Lucy вже після її запуску. Інженери вирішили використати мале тіло, щоб протестувати роботу інструментів зонда й ефективність його системи наведення.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2022 (188)

До товару

1 листопада 2023 року Lucy здійснив проліт Дінкінеша. Рандеву подарувало сюрприз. Виявилося, що Дінкінеш є подвійним астероїдом. У нього є супутник, який отримав назву Селам. Його орбіта проходить на відстані 3,1 км від Дінкінеша, при цьому він являє собою контактне тіло. Це означає, що Селам складається з двох частин, кожна з яких у минулому була окремим небесним тілом. Але потім вони зіткнулися на невеликій швидкості й злилися в єдиний об’єкт. Діаметри двох половинок Селама становлять 210 і 230 метрів, тоді як діаметр самого Дінкінеша — 720 метрів.

Астероїд Дінкінеш і його супутник Селам. Джерело:
NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL

Самі по собі подвійні астероїди не є рідкістю. Однак Дінкінеш став першим вивченим астероїдом, супутник якого є контактним тілом. Щоб розкрити таємницю його походження, дослідники ретельно проаналізували зроблені Lucy знімки. Їм вдалося виявити велику западину та хребет на поверхні Дінкінеша. Вчені дійшли висновку, що в якийсь момент він втратив до чверті своєї речовини. Частина згодом осіла на поверхні, сформувавши хребет. А частина залишилася на орбіті і з неї утворилася пара супутників, які потім зіткнулися, що й призвело до народження Селама.

Що стосується першопричини викиду речовини, то, найімовірніше, його спричинив т.зв. YORP-ефект (ефект Ярковського-О’Кіфа-Радзієвського-Педдека). Він полягає в появі слабкого реактивного імпульсу завдяки тепловому випромінюванню від нагрітої вдень і охолодженої вночі поверхні астероїда, який надає йому додаткового прискорення. YORP-ефект здатний настільки сильно розкрутити невеликий астероїд, що той у буквальному сенсі почне розвалюватися на частини.

За матеріалами Nature

Новини інших медіа
Світитися, щоб вижити: як складні молекули виживають у космічних хмарах
Фізики створили «бомбу-чорну діру». Навіщо це потрібно і чи варто хвилюватися?
CubeRover от Astrobotic готовий до польоту на Місяць
Curiosity продірявив брудні залишки висохлого озера на Марсі
Супутники Starlink шкодять радіоастрономії паразитними сигналами
Чи зможе сонячний екран захистити Землю від змін клімату
На невизначений термін: політ Ax-4 відкладений через витік у російському модулі МКС
Три гарячих юпітери біля трьох помаранчевих карликів: нове відкриття астрономів
Астронавт МКС виловив несподівану «здобич» на космічній риболовлі
Perseverance на Марсі зробив сенсаційне відкриття у кратері Єзеро