Вчені пояснили походження загадкового супутника астероїда Дінкінеш

Планетологи дійшли висновку, що контактний астероїд Селам, який є супутником астероїда Дінкінеш, утворився з викинутої з його поверхні речовини. Про це йдеться в статті, опублікованій у журналі Nature.

Астероїд Дінкінеш і його супутник Селам. Джерело: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL

Орбіта астероїда Дінкінеш проходить у Головному поясі астероїдів. Його обрали як «тренувальну» ціль для місії Lucy вже після її запуску. Інженери вирішили використати мале тіло, щоб протестувати роботу інструментів зонда й ефективність його системи наведення.

1 листопада 2023 року Lucy здійснив проліт Дінкінеша. Рандеву подарувало сюрприз. Виявилося, що Дінкінеш є подвійним астероїдом. У нього є супутник, який отримав назву Селам. Його орбіта проходить на відстані 3,1 км від Дінкінеша, при цьому він являє собою контактне тіло. Це означає, що Селам складається з двох частин, кожна з яких у минулому була окремим небесним тілом. Але потім вони зіткнулися на невеликій швидкості й злилися в єдиний об’єкт. Діаметри двох половинок Селама становлять 210 і 230 метрів, тоді як діаметр самого Дінкінеша — 720 метрів.

Астероїд Дінкінеш і його супутник Селам. Джерело:
NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL

Самі по собі подвійні астероїди не є рідкістю. Однак Дінкінеш став першим вивченим астероїдом, супутник якого є контактним тілом. Щоб розкрити таємницю його походження, дослідники ретельно проаналізували зроблені Lucy знімки. Їм вдалося виявити велику западину та хребет на поверхні Дінкінеша. Вчені дійшли висновку, що в якийсь момент він втратив до чверті своєї речовини. Частина згодом осіла на поверхні, сформувавши хребет. А частина залишилася на орбіті і з неї утворилася пара супутників, які потім зіткнулися, що й призвело до народження Селама.

Що стосується першопричини викиду речовини, то, найімовірніше, його спричинив т.зв. YORP-ефект (ефект Ярковського-О’Кіфа-Радзієвського-Педдека). Він полягає в появі слабкого реактивного імпульсу завдяки тепловому випромінюванню від нагрітої вдень і охолодженої вночі поверхні астероїда, який надає йому додаткового прискорення. YORP-ефект здатний настільки сильно розкрутити невеликий астероїд, що той у буквальному сенсі почне розвалюватися на частини.

За матеріалами Nature

Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)
Потужні хвилі на Титані руйнують берегову лінію
Дракон і зорі: приголомшливий вид з ілюмінатора Starliner
Starliner «застряг» у космосі: NASA відтермінувала повернення космічного корабля
Життя краще шукати на маленьких екзопланетах із великими місяцями