Вчені попереджають про небезпеку зараження інопланетними організмами

Зростання попиту дослідження космосу збільшує ймовірність вторгнення інопланетних організмів на Землю, і навіть земних організмів на інші планети. Про це стверджують учені у новій статті в журналі BioScience.

Пошук життя у Всесвіті
Пошук життя у Всесвіті захопливе заняття, але доволі ризиковане. Фото: Unsplash

Маючи сумний досвід у нас, на Землі, коли колоністи привозили з собою у нові світи тварин, які знищували цілі місцеві екосистеми, дослідники попереджають людство про небезпеку зараження інопланетних світів у разі колонізації в далекому майбутньому. Така сама небезпека чекає й на нашу планету у разі контакту з позаземними цивілізаціями, які принесуть із собою інвазійні види організмів, що завдадуть шкоди видам земним. Наприклад, гриб Austropuccinia psidii з Південної Америки був завезений до Австралії за невідомих обставин і захопив місцеві евкаліптові дерева, заважаючи їм рости та розвиватися, а часом навіть знищуючи їх.

Докази небезпеки

«Пошук життя у Всесвіті захопливе заняття. Це буде революція в науці, якщо колись станеться відкриття позаземної цивілізації. Однак зі збільшенням кількості космічних місій, зокрема тих, які призначені для повернення зразків на Землю, дуже важливо знизити ризики біологічного зараження в обох напрямках», прокоментував виданню Live Science провідний автор статті Ентоні Рікарді, професор біології з Університету Макгілла у Монреалі.

Космічний апарат «Берешіт». Фото: Live Science

Як доказ міжпланетного забруднення дослідники послалися на ізраїльський космічний апарат «Берешіт», що звалився на Місяць у 2019-му з тисячами тихоходок на борту мікроскопічних тварин, які можуть вижити в екстремальних умовах, включаючи космічний вакуум. Дослідження 2021 року, опубліковане в журналі Astrobiology, повідомляло, що істоти, ймовірно, не пережили б зіткнення з нашим супутником, але цей інцидент демонструє можливість зараження біологічним матеріалом.

Чи великий ризик?

Вчені заспокоюють, що ризик міжпланетного забруднення залишається дуже низьким. Все тому, що за суворих умов космічного простору виживання транзитних організмів на зовнішній оболонці космічного корабля вкрай важке. Проте, за словами Рікарді, ризик залишається, і ми маємо бути обережними з міжпланетним зараженням через його негативний вплив.

Дослідники пропонують розширити протоколи біобезпеки, пов’язані з космічними подорожами, зосередивши увагу на ранньому виявленні потенційних біологічних забруднювачів та розробці планів швидкого реагування на такі виявлення.

Нагадаємо, що раніше астрономи впіймали радіосигнал невідомого походження з боку Проксими Центавра. За словами дослідників, швидше за все, він має штучну природу.