Астрономи прийняли радіосигнал невідомого походження від Проксіми Центавра

Британське видання The Guardian повідомило про цікаву знахідку, зроблену в рамках проекту Breakthrough Listen, метою якого є пошук слідів діяльності інопланетних цивілізацій — радіопередач, лазерних сигналів тощо.

Радіотелескоп обсерваторії Паркс. Джерело: Daniel John Reardon

29 квітня 2019 року австралійський радіотелескоп обсерваторії Паркс, що бере участь у проекті, зареєстрував радіосигнал, що надійшов від Проксіми Центавра (найближчої до Сонця зірки). Він отримав позначення BLC1. Варто наголосити, що на даний момент астрономи ще не опублікували статтю про це відкриття, тому ми поки не маємо повної інформації. Однак відомо, що сигнал спостерігався в дуже вузькій смузі радіочастотного спектра — 982,002 МГц. Звичайно, Проксіма Центавра — червоний карлик, який час від часу продукує потужні спалахи, що супроводжуються сплесками радіовипромінювання. Крім того, існує ряд інших природних процесів, здатних породжувати такі імпульси. Але майже завжди вони охоплюють набагато більший діапазон частот.

Також відомо, що сигнал був зареєстрований протягом п’яти півгодинних сеансів, коли радіотелескоп стежив за Проксімою Центавра. При наведенні на інші частини неба він втрачав джерело. Ще однією цікавою особливістю стало те, що випромінювання показало періодичний доплерівський зсув частоти. Теоретично це може відповідати руху передавача, розташованому на поверхні екзопланети, яка обертається навколо червоного карлика. При цьому, на думку астрономів, характеристики цього зсуву не відповідають очікуваним параметрам позасонячного джерела.

Екзопланета в околицях Проксіми Центавра в уяві художника. Джерело: ESO/M.Kornmesser

Крім того, сигнал не показав ніяких ознак модуляції — зміни його властивостей, які б означали, що він несе якусь інформацію. Грубо кажучи, радіотелескоп почув лише одну «ноту». Нарешті, незважаючи на багато наступних спроб, вчені більше не змогли зловити подібних сигналів від Проксіми Центавра.

На думку дослідників, цілком імовірно, що BLC1 дійсно має штучний характер. Але, на жаль, це не означає, що він посланий «братами по розуму» — з імовірністю близько 99,9% він має земне походження. Можливо, радіотелескоп «зловив» передачу від якогось супутника на геосинхронній орбіті, або радіохвилі, відбиті від уламків космічного сміття, або щось в цьому плані. Крім того, якщо на найближчій до Сонця екзопланеті є розумне життя, це має означати, що Чумацький Шлях буквально кишить розвиненими цивілізаціями. Але тоді б ми давно вже знайшли багато ознак їх існування, чого насправді ще не сталося.

Дослідники продовжують аналізувати BLC1 в надії встановити його походження. У будь-якому випадку, на даний момент це найцікавіший сигнал, виявлений за весь період проекту Breaktrought Listen.

За матеріалами: https://www.scientificamerican.com