Вчені помітили фотонне кільце навколо надмасивної чорної діри

Гравітація надмасивної чорної діри настільки сильна, що біля її горизонту подій фотони можуть бути змушені зробити кілька обертів, перш ніж вирватись. Цей ефект відомий як фотонне кільце. Після спостережень M87* дослідники припустили, що слабке фотонне кільце ховається всередині історичного зображення чорної діри. Тепер команда довела її наявність за допомогою даних Event Horizon Telescope.

Зображення фотонного кільця M87*
Зображення фотонного кільця M87* (помаранчевим) і сині контури решти зображення. Авторство: Broderick et al. 2022, ApJ, 935, 61

Як повідомляється в The Astrophysical Journal, астрономи застосували новий і складний алгоритм, щоб отримати відбиток фотонного кільця. Крім того, команда також виділила помітний відбиток релятивістського джета, який простягається на десятки тисяч світлових років від цієї надмасивної чорної діри.

Прорив був нелегким. У 2017 році Event Horizon Telescope (EHT) використовував обсерваторії по всій земній кулі одночасно, перетворюючи їх на єдиний віртуальний телескоп розміром із Землю. Це дозволило астрономам побачити складне випромінювання навколо надмасивної чорної діри в галактиці M87 і Стрільці A*, що розташована в центрі Чумацького Шляху. Випромінювання з найближчого оточення набагато яскравіше, ніж фотонне кільце, тому його неймовірно важко помітити. Однак EHT був розроблений з наголосом на комп’ютерний аналіз складних даних, що дозволило команді виділити фотонне кільце з початкових спостережень.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Інфографіка, що показує, як зображення надмасивної чорної діри в M87
Інфографіка, що показує, як зображення надмасивної чорної діри в M87* стає все ближче й ближче до центральної чорної діри галактики. Зображення: EHT Collaboration

«Підхід, який ми застосували, передбачав використання нашого теоретичного розуміння того, який вигляд мають ці чорні діри, щоб створити індивідуальну модель для EHT. Як результат, нам вдалося визначити фундаментальну ознаку гравітації навколо чорної діри. Це схоже на увімкнення прожектора, щоб побачити світлячків», — сказав Домінік Пеше, член команди з Центру астрофізики Гарвардського та Смітсонівського інститутів.

Робота базується на оригінальних спостереженнях EHT за 2017 рік. Відтоді було проведено кілька кампаній зі спостереження за M87*, Стрільцем A* та багатьма іншими цікавими об’єктами. З огляду на те, скільки всього можна витягти з оригінальних спостережень, новий матеріал забезпечить ще більше уявлення про деякі з найекстремальніших об’єктів у космосі.

Раніше ми повідомляли про те, як астрономи засумнівалися у правдивості першого фото чорної діри.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів