Вчені почули «серцебиття» на Сонці

Вчені дослідили періодичний радіосигнал, який надходить із Сонця і дуже нагадує повільне серцебиття. Він пов’язаний з електромагнітними явищами у верхніх шарах атмосфери нашого світила. Вони супроводжують спалахи, що викликають магнітні бурі на Землі.

«Серцебиття» на Сонці пов'язане зі спалахами
«Серцебиття» на Сонці пов’язане зі спалахами. Джерело: NASA

«Серцебиття» на Сонці

Міжнародна група вчених нещодавно опублікувала у журналі Nature Communications статтю, присвячену пульсуючим радіосигналам, які надходять з деяких ділянок на поверхні Сонця. Вони повторюються кожні 10—20 секунд і дуже нагадують биття гігантського серця.

У своїй роботі дослідники спиралися на дані радіотелескопа Expanded Owens Valley Solar Array (EOVSA), розташованого у радіообсерваторії Оуенс Веллі в Каліфорнії. Він працює на частоті від 1 до 18 ГГц і чутливий до електромагнітних явищ, які супроводжують сонячні спалахи.

Конкретно вчених цікавили дані, отримані EOVSA ще 2017 року. Тоді на висоті 5000 км над поверхнею Сонця відбувся не дуже потужний спалах класу С. І саме там радіотелескоп отримав квазіперіодичний сигнал, який надходив з електропровідного шару, що простягнувся над зоною генерації спалахів на 25 тис. км.

Чим є квазіперіодичні електромагнітні імпульси на Сонці?

Квазіперіодичні імпульси, які супроводжують сонячні спалахи та добре фіксуються радіотелескопами на Землі, не є чимось новим для вчених. Відомо, що вони регулярно виникають у тих ділянках сонячної атмосфери, де спостерігається велика кількість вибухів.

Також дослідники розуміли, що цей процес якось пов’язаний із розриванням та замиканням силових ліній магнітного поля нашої зорі, які і є рушієм усіх спалахів на Сонці. Але що викликає таку циклічність, було невідомо.

Спалах 2017 року цікавий тим, що вчені почули у ньому зразу два окремих «серцебиття». І це дало змогу зрозуміти, як взаємодіють ці два окремих процеси та що вони собою являють. Дослідники побудували числову модель вибуху і поєднали її з даними супутника GOES, який спостерігає за Сонцем у м’якому рентгенівському спектрі.

На основі цих даних вчені зрозуміли, як відбувається «серцебиття». У вже згаданому протяжному електропровідному шарі Сонця виникають магнітні острови, які починають швидко рухатися до області спалаху. Вони повторюються кожні кілька секунд і вивільняють велику кількість електронів, які ми й сприймаємо як радіоімпульс.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Момент старту ракети Starship у космос вдалося помітити з борту МКС
Найшвидші зорі в Галактиці можуть бути пілотовані розумними інопланетянами
Мюонна загадка: знайдений ключ до розуміння природи космічних променів
Як зелень допомогає охолоджувати міста: свідчення супутників
Скарби Чумацького Шляху: астрофотограф зафіксував 1,4 млн світил у центрі Галактики
Суперкомп’ютер NASA створив захопливу симуляцію внутрішніх шарів Сонця
Потоп у серверній зупинив роботу сонячної обсерваторії NASA
Контактна подвійна зоря кидає виклик уявленням науковців
Місія NASA до Венери може стикнутися з новими затримками
NASA «запалила» різдвяний камін ревучими двигунами ракети SLS