Вчені не знайшли зв’язку між швидкими радіосплесками та гравітаційними хвилями

Науковці намагалися пов’язати між собою два загадкових короткочасних явища — гравітаційні хвилі, що виникають при злитті чорних дір та нейтронних зір, і швидкі радіосплески. Однак жодного доказу того, що їх спричиняють ті самі події, не знайшли.

Швидкі радіосплески можуть супроводжуватися гравітаційними хвилями
Швидкі радіосплески можуть супроводжуватися гравітаційними хвилями. Джерело: phys.org

Загадкові швидкі радіосплески

У журналі The Astrophysical Journal з’явилося дослідження, у якому вчені спробували пов’язати два загадкових космічних явища — швидкі радіосплески та гравітаційні хвилі. Для цього вони здійснили тривале дослідження неба за допомогою цілої мережі астрономічних інструментів.

Швидкі радіосплески — це явище, під час якого протягом кількох десятків секунд у певному діапазоні хвиль виникає потужне випромінювання, яке потім зникає. Деякі радіосплески ніколи не повторюються, деякі — виникають знову. Причини їх не до кінця встановлені, адже через короткочасність точно ідентифікувати їх із певним космічним об’єктом дуже важко.

Загалом теорій про те, що викликає швидкі радіосплески, існує майже 50. Однак домінує припущення, що їх за певних обставин можуть породжувати нейтронні зорі. Нещодавні дослідження пульсарів підтвердили це припущення принаймні для кількох окремих випадків.

Проте можливо, що події на одиничних нейтронних зорях відповідальні тільки за частину швидких радіосплесків. Решта може бути викликана зіткненням цих об’єктів з іншими пульсарами чи чорними дірами. Саме це припущення і намагалися перевірити вчені.

Зв’язку не знайшли

Злиття нейтронних зір — це подія, яку ми за допомогою звичайних телескопів ніколи не бачили. Зате вона породжує величезну кількість гравітаційних хвиль, які люди вже майже 10 років тому навчилися реєструвати.

Саме тому в новому дослідженні взяли участь канадський радіотелескоп CHIME і детектори гравітаційних хвиль LIGO в США та Virgo в Італії. Вчених цікавили швидкі радіосплески, які не повторювалися. Одразу після реєстрації такої події в її районі починали шукати гравітаційні хвилі та незвичне електромагнітне випромінювання.

Проте в результаті пошуку вчені так нічого вартого уваги й не знайшли. Для них це не стало сюрпризом, адже вони знали, що швидких радіосплесків набагато більше, ніж подій, які реєструють детектори гравітаційних хвиль. А отже, злиття нейтронних зір просто не можуть відповідати за всі подібні спалахи.

Це зовсім не значить, що це припущення повністю неправильне, адже відсутність доказів ще не є доказом відсутності явища. Однак при цьому принаймні одне зі злиттів відбулося достатньо близько для того, аби ми побачили швидкий радіоімпульс від нього, але телескопи так нічого і не побачили.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь:https://t.me/ustmagazine