Вчені дослідили загадкове джерело синхротронного випромінювання

Європейські радіоастрономи дослідили джерело синхротронного випромінювання у центрі скупчення галактик Abell 523. Виявилося, що воно більше, ніж вважалося досі, й пов’язане з процесом злиття галактик.

Джерело синхротронного випромінювання у Abell 523
Джерело синхротронного випромінювання в Abell 523. Зображення: Vacca et al., 2022

Астрономи дослідили кластер галактик Abell 523 

Вчені за допомогою радіотелескопів LOw Frequency ARray (LOFAR) та Very Large Array (VLA) дослідили скупчення галактик Abell 523. Його червоне зміщення становить 0,1, що свідчить про відносну близькість до нас, маса — від 220 до 360 трильйонів разів більша за сонячну.

Цікавий цей кластер через те, що в його центрі спостерігається потужне джерело синхротронного випромінювання. Цей тип електромагнітного випромінювання не пов’язаний із тепловими процесами, такими, як термоядерний розпад.

Нове дослідження дозволило краще роздивитися його джерело. Воно проводилося на частоті 144 МГц. Виявилося, що у цьому спектрі область випромінення ширша, ніж вважалося раніше. При цьому вона не пов’язана з якимось конкретним точковим джерелом, а утворює гало розміром приблизно у 5,87 мільйона світлових років.

Що собою являє джерело синхротронного випромінювання

Дослідження показують, що активне гало кластера Abell 523 є комплексною структурою. Воно складається з двох «ниток», які виходять із центра скупчення у північному напрямку, і ще однієї, яка тягнеться на південь. Що являють собою ці нитки, достеменно невідомо, але, судячи з усього, складаються вони з електрично зарядженої плазми, яка і випромінює у радіодіапазоні.

Ймовірно, утворення цієї структури пов’язане з процесом злиття галактик у кластері. Сили гравітації виривають із них газ та пил, а ті формують «нитки» й поступово електризуються. Вчені сподіваються, що більше цікавого про ці об’єкти розкажуть дослідження в оптичному та рентгенівському діапазонах. Також треба зауважити, що недавно подібні активні у радіодіапазоні «нитки» спостерігалися в центрі Чумацького Шляху.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine