Вчені дізналися причини аварії модуля Peregrine

Фахівці компанії Astrobotic Technology розібралися, чому місія Peregrine у січні цього року замість того, аби вирушити на Місяць, упала в океан. За їхніми словами, причиною цього стала втрата герметичності у трубопроводах через відмову одного з клапанів.

Модуль Peregrine
Модуль Peregrine. Джерело: Astrobotic

Катастрофа Peregrine

Минуло вже 7 місяців відтоді, як зонд Peregrine замість того, аби долетіти до Місяця і здійснити на нього м’яку посадку, згорів над Тихим океаном. У вівторок, 27 серпня, представники компанії Astrobotic Technology зібрали пресконференцію й оголосили, чому це сталося.

Варто зазначити, що місія Peregrine була важливою одразу з кількох причин. По-перше, це був перший із кількох приватних проєктів, які мали допомогти NASA здійснити дослідження Місяця в інтересах програми Artemis. По-друге, ця місія стала першою для ракети Vulcan Centaur. По-третє, на борту були предмети цифрового мистецтва, які зрештою мали опинитися на Місяці.

Саме тому вчені з таким напруженням слідкували за тим, як цьому космічному апарату вже після того, як ракета-носій повністю відпрацювала, не вдалося нормально запустити двигун і він попрямував до Землі, де й згорів в атмосфері.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Що спричинило аварію?

Головним винуватцем аварії Peregrine у вівторок назвали розподільчий клапан PCV2. Інженери пояснюють, що під час запуску від вібрації всередині нього розхиталися болти та шайби й він почав пропускати газову суміш, подачу якої мав контролювати. Як результат, у трубопроводі з гелієм сталася розгерметизація.

Цікаво, що PCV2 та його «брат-близнюк» PCV1 ще задовго до польоту були причиною великих побоювань Astrobotic Technology щодо можливої аварії. Ще під час будівництва модуля інженери зіштовхнулися з їхніми неодноразовими виходами з ладу. Другий апарат зрештою замінили, а ось PCV2 вже перебував достатньо глибоко всередині вже зібраної конструкції і його вирішили не чіпати.

Для того, аби розібратися, що ж сталося з PCV2, команда з 34 найнятих Astrobotic Technology фахівців зімітувала роботу цього клапана спочатку в земних умовах, а потім у тих, в яких він опинився під час польоту.

І під час другого випробування клапан почав протікати саме так, як це з ним сталося під час польоту. Так вони дізналися, що ж насправді трапилось. При цьому всі процеси відбулися вже після того, як космічний апарат відділився від носія. Критичною ситуація стала після спроби операторів зорієнтувати зонд на Сонце.

Саме в цей момент неправильна робота PCV2 призвела до розриву бака з окиснювачем. Протікання тричі намагалися зупинити, але воно призвело до закручування Peregrine навколо осі, й коли ситуацію вдалося стабілізувати, було вже пізно.

За матеріалами www.space.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів