Вчені 79 років розробляли 3D-модель подвійної зоряної системи із суперюпітером

Приблизно в 20 світлових роках від Землі вчені помітили зорю, яка поводилась досить дивно. Спостереження показали, що світило гойдається від того, ніби його щось «смикає». Виявилось, що за дивною поведінкою криється екзопланета, яка за розмірами вдвічі більша за Юпітер та обертається навколо своєї материнської зорі за 284 дні. За розрахунками, орбіта планети ближче, ніж Венера до нашого Сонця. Але дослідження показало, що ця хитка планетна система незвичайна — в ній перебуває аж дві зорі. Тобто це подвійна зоряна система з планетою, що обертається між двох світил.

Концепція художника подвійної зіркової системи GJ 896AD
Подвійна зоряна система GJ 896AD із суперюпітером в уявленні художника. Авторство: NRAO/AUI/NSF

Ця конкретна пара під назвою GJ 896AD складається з двох червоних карликів. Тобто це найхолодніші зорі у Чумацькому Шляху. Найбільша із двох зір розташована у центрі, має приблизно 44% маси Сонця. Навколо неї обертається суперюпітер, орбіта якого нахилена приблизно на 148 градусів відносно двох світил. Обертання масивної планети навколо мертвої зорі змушує орбіту червоного карлика «стрибати». Менша зоря становить лише близько 17% маси нашого Сонця та обертається навколо більшого за масою червоного карлика по більш видовженій орбіті.

Щоб створити тривимірну анімацію, знадобились десятки років спостережень завдяки мережі телескопів VLBA Basics. Цей науковий механізм складається з мережі з 10 станцій спостереження, розташованих по всій території США, кожна з яких оснащена 25-метровою радіоантеною. По суті, станції окремо збирають інформацію про глибокий космос, а потім з’єднують точки, щоб скласти надзвичайно чітке уявлення про те, що відбувається у Всесвіті.

Для дослідження GJ 896AD вчені зібрали оптичні спостереження за приголомшливий діапазон часу: з 1941 по 2017 рік. Потім вони використали спостереження VLBA, зроблені між 2006 і 2011 роками. А згодом ще додали інформацію, зібрану в 2020 році. Поєднайте все це разом, і ви отримаєте приголомшливо точне вимірювання позицій подвійної планетної системи з часом, який можна порівняти зі «стоп-моушн» покадровим розкладанням відео. Саме таке вимірювання допомогло скласти найточнішу в історії 3D-модель подвійної системи зірка-планета.

Більше технічних деталей можна знайти в статті, опублікованій у The Astronomical Journal.

Раніше ми повідомляли про те, як VLT зазнімкував суперюпітер у пари масивних світил.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine