У гігантського суперюпітера вперше виявили диск із супутниками

Міжнародна група астрономів під керівництвом учених з Лейденського університету вперше виявила пиловий диск, що оточує молоду екзопланету GQ Вовка b, яку прозвали cуперюпітером. Вчені ще точно не встановили, чи є об’єкт планетою-гігантом або коричневим карликом. Однак вони виявили відблиски диска та припустили, що в ньому могли утворитися супутники. Дослідники опублікували свої висновки у The Astronomical Journal.

Exoplanet_GQ_Lupi_b
Молода екзопланета GQ Вовка b, яку прозвали cуперюпітером. Ілюстрація: DeviantArt

Астрономи очікували, що деякі молоді газові гіганти та коричневі карлики можуть мати пиловий диск, у якому утворюються природні супутники, подібно до утворення планет у протопланетному диску молодої зорі. Є свідчення існування гігантської кільцевої системи, що була виявлена ​​у змінах яскравості далекого світила. Наразі дослідники вперше докладно вивчили теплове випромінювання диска з газу та пилу навколо масивного суперюпітера.

500 світлових років від Землі

GQ Вовка B
GQ Вовка b в уявленні художника. Джерело: DeviantArt

Об’єкт розташований у південному сузір’ї Вовка на відстані близько 500 світлових років від Землі. GQ Вовка b набагато важчий за Юпітер, а його орбіта навколо головної зорі  у понад 20 разів ширша, ніж у нашої найбільшої планети навколо Сонця. Походження цього типу об’єктів залишається загадкою. Невідомо, як утворився GQ Вовка b планетним чи зоряним шляхом. Суперюпітер був відкритий у 2004 році, коли зазнімкували висококонтрастну фотографію зорі GQ Вовка. Відтоді астрономи з усього світу досліджують атмосферу та орбітальний рух цього об’єкта.

Диск із супутниками

GQ Вовка b у зорі GQ Вовка. Фото: Wikipedia

У нещодавньому дослідженні астрономи за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії в Чилі спостерігали інфрачервоне світло, що походить від пилового диска. Так вони визначили, що диск набагато холодніший за гарячу атмосферу GQ Вовка b. Дослідники припускають, що низька температура вказує на центральну порожнину в диску, а пил на утворення супутників. Але також можливо, що на диск діє магнітне поле планети. У майбутньому дослідники сподіваються вивчити диск GQ Вовка b докладніше за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба JWST.

Гігантська планета чи коричневий карлик?

Exoplanet_Comparison_GQ_Lupi_b
GQ Вовка b у порівнянні із Юпітером. Ілюстрація: Wikipedia

З відкриттям нових екзопланет вчені часто стикаються з проблемою визначення: чи є об’єкт планетою або ж коричневим карликом. Це особливо складно встановити для об’єктів, що безпосередньо спостерігаються, таких як GQ Вовка b, бо їхні маси часто невизначені.

Ось чому дослідники схильні зберігати неупередженість і говорити про «гігантську планету або коричневий карлик» одночасно. Тому позначення B в GQ Вовка b іноді пишеться з великої літери (коричневий карлик), інколи з маленької (планета).

Наразі астрономи відкрили понад чотири тисячі екзопланет. Нещодавно цей список поповнився новим найменуванням екзопланетою 2M0437b.