Вчена пропонує побудувати на Місяці «Ноїв ковчег»

Занепокоєні щорічним зростанням кількості видів, що опиняються на межі вимирання, вчені пропонують створити велику «морозильну камеру» для зберігання ДНК тварин. Найкращим місцем для цього пропонують обрати Місяць.

Ноїв ковчег
Ілюстрація «Ноєва ковчега» на Місяці. Зображення згенероване штучним інтелектом Gencraft AI

Цю амбітну ідею підтримує Мері Хагедорн, наукова співробітниця Смітсонівського інституту. Вона успішно використовувала кріоконсервацію для збереження коралів і тепер пропонує побудувати місячний «Ноїв ковчег» для зберігання ДНК тварин. Місяць є ідеальним місцем через віддаленість від антропогенних катастроф та низькі природні температури, що спрощує заморожування.

«Кріорезервуар захистить біорізноманіття від стихійних лих, змін клімату, перенаселення, виснаження ресурсів, війни та інших загроз на Землі», — зазначають дослідники.

Програма десятиліття

План передбачає створення банку кріогенно заморожених шкір і тканин тварин, який із часом буде розширюватися, включаючи рослини. Широкий спектр зразків фауни та флори відіграватиме важливу роль у створенні стійких екосистем на іншій планеті або на Землі.

Науковці визнають, що реалізація такого амбітного проєкту матиме багато викликів, зокрема захист ДНК від радіації, транспортування до Місяця та вплив мікрогравітації на зразки. Це буде програмою на десятиліття, що вимагатиме міжнародної співпраці.

Перешкоди місячного ковчега

Ще одним вагомим бар’єром є вартість. Хоча будівництво сховища на Землі буде дешевше, обслуговування такого об’єкта на Місяці буде набагато економічнішим. Вартість створення сховища на Місяці оцінюється як п’ять за шкалою від одного до п’яти, де один — найдешевше, а п’ять — найдорожче. Але вартість обслуговування на Землі — це п’ятірка, а на Місяці — двійка.

Ідея зберігання ДНК на Місяці не нова. У 2021 році команда з Університету Аризони пропонувала побудувати схожий ковчег для збереження насіння, яйцеклітин, сперми та ДНК. Однак нова пропозиція передбачає використання низьких температур Місяця для зменшення потреб в обслуговуванні та витратах. Південний полюс Місяця має стабільну температуру, яка ніколи не піднімається вище –196°C, що полегшить кріогенну консервацію матеріалів.

Понад 1,3 млн зразків наразі зберігається в норвезькому «Сховищі Судного дня», захищені від природних і штучних катаклізмів. Враховуючи сучасний стан справ на Землі, місячне сховище може бути більш безпечною ідеєю для збереження біорізноманіття для майбутніх поколінь.

Раніше ми повідомляли про те, наскільки важко повернутися з Місяця на Землю.

За матеріалами gizmodo.com

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа