Важкі елементи можуть стимулювати утворення планет-гігантів

Планети-гіганти можуть утворюватися навіть на орбітах маломасивних зір, якщо ті багаті на важкі елементи. До такого висновку вчені дійшли, дослідивши новий світ під назвою TOI-4860 b.

Планета TOI-4860 b
Планета TOI-4860 b. Джерело: phys.org

Планета TOI-4860 b

Якщо у зорі багато важких елементів, то навколо неї утворюються навіть ті планети, виникнення яких вважається в цьому випадку малоймовірним. До такого висновку недавно дійшла міжнародна група вчених, очолювана фахівцями з Університету Бірмінгема. Результати досліджень вони опублікували у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

На такий цікавий висновок їх наштовхнула планета TOI-4860 b. Деякий час тому її відкрили за допомогою космічного телескопа NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Самі ж автори дослідження намагалися дізнатися про неї більше, використовуючи інструмент SPECULOOS, розташований у Європейській південній обсерваторії в пустелі Атакама.

За його допомогою вони спостерігали за планетою на різних довжинах хвиль, що дозволило визначити її хімічний склад. Далі астрономи об’єдналися з колегами з Японії та за допомогою телескопу Subaru на Гавайських островах визначили її розмір і масу.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Як утворюються «неправильні» планети

TOI-4860 b є гарячим газовим гігантом. Вона має масу та розмір Юпітера, але обертається навколо власної зорі усього за 1,52 доби. У цьому не було б нічого дивного, адже таких планет у космосі відкрито чимало. Але світило, на орбіті якого вона розташована, є надзвичайно маломасивним навіть за мірками червоних карликів.

Зараз вчені вважають, що між масою зорі та протопланетним диском, який її оточує, є пряма залежність, тобто чим вона більша, тим більше газу та пилу. З цього випливає, що газові гіганти рідко зустрічаються біля червоних карликів, і дослідження це підтверджують.

Проте TOI-4860 b має одну особливість. І вона, і її зоря надзвичайно багаті на важкі елементи. До таких астрономи зараховують усе, що важче за гелій. І саме цей фактор, як вважають автори дослідження, дозволив планеті вирости до розмірів газового гіганта.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів