Вартові південного неба

Представлена світлина була зроблена всередині розташованої на вершині гори Серро-Параналь вежі оглядового телескопа видимого та інфрачервоного діапазону VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). З неї відкривається дивовижний краєвид не лише на чудове південне небо, а й на сусідню гору, що є домом для комплексу Дуже великий телескоп (ESO VLT).

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 (177) 2020

До товару

Краєвид із вежі телескопа VISTA. На далекому плані можна побачити комплекс VLT. Джерело: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO

VISTA був розроблений та побудований консорціумом із 18 університетів Великобританії. Це найбільший наземний телескоп, призначений для складання карт неба в інфрачервоних променях. Більшість його спостережного часу присвячена складанню шести загальнодоступних оглядів неба. Їхня мета — реєстрація таких об’єктів, як коричневі карлики, змінні зорі та давні квазари. VISTA займається дослідженням природи темної матерії та галактичних структур, а також складає тривимірну карту приблизно п’яти відсотків всього спостережуваного  Всесвіту.

Але чому спостереження проводяться в інфрачервоних променях? Річ у тім, що знімання у цій частині електромагнітного спектра дозволяє VISTA не лише спостерігати «холодний Всесвіт» (холодні об’єкти часто сяють яскравіше саме на цих довжинах хвиль), а й «бачити» деякі з найдальших небесних тіл. Вони такі далекі, що через розширення Всесвіту їхнє оптичне випромінювання змістилося у бік довших інфрачервоних хвиль. Інша перевага інфрачервоних променів полягає в тому, що вони не затримуються розкиданими у космосі гігантськими пиловими хмарами. Це дозволяє астрономам вивчати об’єкти, які невидимі на інших довжинах хвиль.

Нагадаємо, що недавно запущений космічний телескоп James Webb вестиме спостереження саме в інфрачервоному діапазоні. На відміну від VISTA, він зможе реєструвати не лише ближній інфрачервоний діапазон, а й «середні» хвилі, що поглинаються водяною парою у земній атмосфері.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine
Новини інших медіа
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів
Астронавт Дон Петтіт повернеться на Землю у день свого 70-річчя
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження