У космос відправлять нову партію стовбурових клітин

Науковці хочуть вивчити, як невагомість впливає на стовбурові клітини, й тому знову відправляють їх у космос. Це дослідження надзвичайно важливе для довготривалих польотів, під час яких астронавти втрачають кісткову масу.

Стовбурові клітини
Експерименти з клітинами. Джерело: www.technologyreview.com

Як космос впливає на кістки

Дослідницький експеримент клініки Майо стане частиною корисного вантажу, який стартує в космос із Космічного центру NASA ім. Кеннеді на мисі Канаверал, штат Флорида, 29 січня, за умови дотримання погодних умов та інших факторів. Група науковців з лабораторії доктора Абби Зубайра готує стовбурові клітини до польоту, щоб перевірити, як відсутність гравітації впливає на втрату кісткової тканини.

«Ми вже давно знаємо, що під час тривалих космічних польотів астронавти втрачають щільність кісткової тканини», — каже доктор Зубайр, фахівець із лабораторної медицини та патології з клініки Майо у Флориді. Вчені хочуть зрозуміти, як це відбувається, щоб працювати над рішеннями, які запобігають втраті кісткової тканини не лише в астронавтів у космосі, а й у пацієнтів на Землі.

Дослідницький проєкт вивчатиме вплив гравітації на тип стовбурових клітин, отриманих із кісткового мозку, відомих як мезенхімальні стовбурові клітини, або стовбурові клітини дорослого організму з факторами росту і потенціалом для загоєння. 

Минулі дослідження

Дослідження проведуть у межах двох космічних польотів. Під час першого польоту буде оцінений вплив мікрогравітації на кісткоутворювальні стовбурові клітини. Другий космічний політ попередньо запланований на кінець року; у ньому проведуть аналіз впливу мікрогравітації на інші типи клітин, які беруть участь у формуванні або втраті кісткової тканини. Буде випробувана сполука, яка може бути використана для лікування втрати кісткової тканини в космосі і, можливо, на Землі.

Перше дослідженя в космосі відбулося ще 2017 року, коли корисний вантаж із кількома зразками донорських стовбурових клітин стартував із Космічного центру ім. Кеннеді. У межах цього випробування досліджувалося, чи зможуть стовбурові клітини утриматися в космосі й чи можна їх швидше масово виробляти в умовах мікрогравітації для використання в лікуванні інсультів. Подальший дослідницький експеримент у космосі показав, що стовбурові клітини, вирощені в невагомості, є безпечними й придатними для застосування в лікуванні людських хвороб.

Клініка Майо співпрацює з компанією Bioserve Space Technologies із Боулдера (штат Колорадо), яка надає космічне обладнання для дослідницького проєкту.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна