В Індії працює найбільший телескоп із рідким дзеркалом

В обсерваторії на вершині гори Девастал розташований найбільший у світі телескоп із рідким дзеркалом. Він створений із ртуті, якій за допомогою обертання надано параболічної форми.

Телескоп з рідким дзеркалом
Телескоп з дзеркалом із рідкого металу. Джерело: www.universetoday.com

Як створити телескоп з рідким дзеркалом

Минулого року в індійській обсерваторії на горі Девастал запрацював найбільший у світі телескоп із рідким дзеркалом International Liquid Mirror Telescope (ILMT). Він розташований на висоті 2500 м і спрямований вертикально вгору, тож повертатися не може.

Головне дзеркало телескопа являє собою чашу діаметром 4 м з рідким металом. У якості останнього використовується ртуть. Сама чаша за допомогою двигунів обертається навколо власної осі за 8 секунд. Це створює у ртуті, що перебуває всередині, відцентрові сили, які надають їй параболічної форми, завдяки чому правильним чином відбувається заломлення світла.

Для того, щоб сили тертя не заважали, потужні насоси заганяють під шар ртуті повітря, створюючи між нею та поверхнею чаші прошарок завтовшки 10 мм. Ще один насос створює потік газу, що не дає рідкому металу виплеснутися з чаші.

Світло після заломлення потрапляє на лінзу, вона остаточно збирає його разом і фокусує на фоточутливій матриці, з якої й відбувається зчитування. Далі дані оброблюються індійським державним інститутом ARIES, який і керує усією обсерваторією.

Для чого потрібні ртутні телескопи

ILMT — не перший телескоп з рідким дзеркалом. До нього найбільшим подібним інструментом був Large Zenith Telescope (LZT) поблизу Ванкувера. Вважається, що застосування такого технічного рішення є дешевшим, ніж виготовлення традиційних дзеркал. Останнім необхідно бути дуже важкими, щоб запобігти деформації.

Новий телескоп використовуватиметься для спостереження за дуже короткочасними явищами, такими як змінні зорі та спалахи різної природи. Його конструкція ідеально підходить для визначення усіх подробиць їхньої структури.

За матеріалами www.universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine