Група японських науковців за участю команди Телескопа горизонту подій провела нове дослідження центру нашої Галактики та чорної діри Стрілець А*, яка розташована там. Вони виявили дивовижну видовжену структуру.

Нове спостереження за об’єктом Стрілець А*
Дослідницька група під керівництвом доцента Макото Мійоші з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) провела незалежний повторний аналіз даних спостережень надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху, отриманих і опублікованих міжнародним проєктом Телескоп горизонту подій. Вони виявили, що структура злегка витягнута в напрямку зі сходу на захід.
Це дослідження, опубліковане в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, по-новому розглядає загальнодоступні дані Телескопа горизонту подій і демонструє науковий процес, в якому впевненість у відповіді зростає в міру того, як різні дослідники продовжують вивчати й обговорювати теорію.
Галактика Чумацький Шлях, в якій ми живемо, містить понад 100 млрд світил, подібних до Сонця. У Всесвіті існує незліченна кількість таких великих галактик, більшість з яких, як вважають, мають у своїх центрах надмасивні чорні діри з масами, що в мільйони й мільярди разів перевищують сонячну. Наша зоряна система також має надмасивну чорну діру в своєму центрі, яка називається Стрілець А*.
Чорна діра поглинає все, включаючи світло, що робить неможливим побачити саму надмасивну чорну діру, але аналіз зір, що обертаються навколо чорної діри на високій швидкості, вказує на те, що Стрілець А* має масу, яка приблизно в 4 млн разів перевищує сонячну. Уважно спостерігаючи за її оточенням, ми можемо отримати підказки про природу невидимої чорної діри.

Результати спостережень Телескопа горизонту подій
Телескоп горизонту подій спостерігав Стрілець A* у 2017 році за допомогою мережі з восьми наземних радіотелескопів, використовуючи техніку, відому як радіоінтерферометрія, щоб об’єднати результати, отримані з різних телескопів. Результати цих спостережень були опубліковані у 2022 році, включно із зображенням яскравої кільцевої структури навколо центральної темної області, що вказує на наявність чорної діри.
На відміну від звичайної фотографії, дані спостережень, що пов’язують кілька віддалених один від одного радіотелескопів, містять багато прогалин у повноті, тому для побудови зображення із цих даних використовуються спеціальні алгоритми. У цьому дослідженні команда застосувала широко використовувані традиційні методи до даних Телескопа горизонту подій, на відміну від оригінального методу, яким їх обробляли до того.
Мійоші пояснює: «Наше зображення злегка витягнуте у напрямку зі сходу на захід, і східна половина яскравіша за західну. Ми вважаємо, що це означає, що акреційний диск, який оточує чорну діру, обертається».
Дані спостережень і методи аналізу EHT є у вільному доступі, й багато дослідників підтвердили результати аналізу команди, яка їх збирала. Це дослідження також є частиною регулярної верифікаційної діяльності.
Різні методи аналізу даних
Радіоінтерферометрія, яка з’єднує телескопи по всьому світу, є технологією, що розвивається, і дослідження з аналізу даних і обробки зображень тривають, включаючи знання зі статистики та інших суміжних дисциплін.
Структури, представлені в цьому дослідженні, відрізняються від результатів команди EHT, але обидві є правдоподібними структурами, отриманими з даних за допомогою відповідних методів. EHT відіграє важливу роль у дослідженні чорних дір, вимагаючи незалежної перевірки й надаючи відкриті дані для її здійснення.
Науковці сподіваються, що більш надійна картина Стрільця A* з’явиться в результаті активної дискусії дослідників на основі вдосконалених методів аналізу і даних подальших спостережень, проведених з 2018 року.
За матеріалами phys.org