Уран і Нептун вкриті найглибшими океанами води в Сонячній системі

Науковці можуть нарешті розгадати головну таємницю, яка прихована за товстим шаром атмосфери крижаних гігантів Сонячної системи — Урана і Нептуна. Нове дослідження припускає, що всередині цих планет криються гігантські водяні океани, що пояснює їхні незвичайні магнітні поля.

Внутрішня будова крижаних гігантів
Внутрішня будова крижаних гігантів Урана та Нептуна. Ілюстрація: Quanta Magazine

«Раніше ми мало що знали про внутрішню структуру цих планет», — зазначає Адам Мастерс з Імперського коледжу Лондона. Нова теорія, запропонована Буркхардом Мілітцером з Каліфорнійського університету в Берклі, змінює це. Його дослідження, опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, припускає існування водяного шару завтовшки приблизно 8 тис. км під атмосферами Урана і Нептуна.

Незвичайні магнітні поля

На Землі магнітне поле генерується в ядрі, створюючи диполь із чітко визначеними північним і південним полюсами. Така структура характерна для Юпітера, Сатурна та деяких супутників. Але дані, отримані апаратом Voyager 2, показали, що магнітні поля Урана і Нептуна значно нахилені та зміщені від центрів планет.

Нептун очима Voyager 2. Джерело: NASA / JPL

Спершу вважалося, що відхилення міг спричинити гігантський удар, який перекинув Уран на бік. Однак схожі властивості магнітного поля Нептуна натякають на зовсім інше пояснення.

Найглибші океани

За моделюванням доктора Мілітцера, вода на цих планетах існує в надкритичному стані — суміші рідини та газу — через високий тиск, який у 60 тис. разів більший, ніж на поверхні Землі. Ця вода не змішується з багатим на вуглець шаром, який відділяє її від ядер планет. Ядро Урана за розміром нагадує Меркурій, а ядро Нептуна — Марс.

Уран
Світлина Урана, зроблена космічним апаратом NASA Voyager 2 у 1986 році. Фото: NASA / JPL-Caltech

Саме цей шар води, а не ядра, ймовірно, відповідає за хаотичну структуру магнітних полів. Уран і Нептун мають значно менше водню, ніж Юпітер і Сатурн, через більшу віддаленість від Сонця, що могло вплинути на їхню унікальну внутрішню будову.

Повернення до Урана

Ця теорія може стати основою для нової місії NASA до Урана, запланованої на 2030-ті роки. Орбітальний апарат зможе виміряти магнітне поле та внутрішню структуру планети, щоб підтвердити існування водяного шару.

«Це ще одна вагома причина повернутися до Урана», — зазначає Френ Багенал, член наукової команди Voyager.

Раніше ми повідомляли про те, що астрономи помилялися щодо складу Урана та Нептуна.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет