Уран — третя за величиною планета Сонячної системи — довго залишався загадковим об’єктом. Єдиний раз його досліджував апарат NASA Voyager 2, пролетівши повз планету в 1986 році на відстані 81 500 км. Однак нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Astronomy, припускає, що результати тієї місії могли бути спотворені, а тому ми отримували неправильне уявлення про цього газового гіганта.
Коли Voyager 2 наблизився до Урана, на нього впливав потужний сонячний вітер, що зменшило магнітосферу планети та змінило її типові властивості. Через це апарат зафіксував дещо атипову для інших газових гігантів магнітосферу, майже позбавлену плазми — енергійних іонізованих частинок. Науковці вважають, що якби космічний апарат наблизився тижнем раніше, результати досліджень були б зовсім іншими.
Магнітосфера Урана, як виявилося, відрізняється своєю асиметрією та високим рівнем радіаційних поясів. Порівняно з іншими планетами, Уран є унікальним. Астрономи підозрюють, що дані Voyager 2 не надавали повного уявлення про справжній стан його магнітного поля.
Провідний автор дослідження Джеймі Ясінські зауважує, що космічний апарат пролетів дуже швидко повз планету. Якби Voyager 2 мав можливість спостерігати за Ураном довше, наукові висновки могли бути значно точнішими.
У результаті аналізу теперішніх даних у науковців з’явилася надія, що супутники Урана, можливо, не такі інертні, як вважалося. І хоча раніше відсутність плазми розглядалася як ознака «спокою», нові припущення свідчать, що п’ять найбільших супутників можуть бути геологічно активними.
Інші вчені, як-от професор Джонті Хорнер з Університету Південного Квінсленду, висловлюють необхідність продовжити спостереження. Він вважає, що слід відправити місію, яка дозволить провести більше часу на орбіті Урана.
За даними опитування Національних академій наук, інженерії та медицини у 2022 році, NASA закликають зробити нову місію до Урана пріоритетною. Пропонується провести щонайменше рік на орбіті планети та запустити зонд для дослідження її атмосфери.
Раніше ми повідомляли про те, на що схоже падіння на Уран.
За матеріалами NASA