На що схоже падіння на Уран

Вчені змоделювали падіння апарата в атмосфері планети Уран. Умови на цьому газовому гіганті сильно відрізняються від того, що спостерігається на значно більших Сатурні та Юпітері. У майбутньому туди планують запустити зонд.

Планета Уран
Планета Уран. Джерело: www.space.com

Як це, падати на Уран?

Люди добре знають, на що схоже падіння на Землі. Щобільше, автоматичні та пілотовані апарати здійснили спуск до поверхні переважної більшості тіл у внутрішніх частинах Сонячної системи. Однак це не стосується її околиць. Жоден зонд досі не здійснював зниження в атмосфері Урана чи Нептуна.

Однак у майбутньому це неодмінно станеться. Принаймні й програма планетарних досліджень NASA на 2023–2032 роки, й програма Voyage 2050, розробником якої є Європейське космічне агентство, визначають місію до цих планет як пріоритетну.

Отже, вчені змоделювали падіння космічного апарата в атмосфері Урана та Нептуна. Для цього вони використали гіперзвуковий плазменний тунель T6 Stalker, який розташований в Оксфордському університеті, та аеродинамічну трубу High Enthalpy Flow Diagnostics Group, розташовану в Університеті Штутгарта.

Випробування в аеродинамічних тунелях

Тунель T6 Stalker є найшвидшою аеродинамічною трубою в Європі. У ньому можна моделювати рух зі швидкостями до 20 км/с. Ці випробування моделювали те, з чим зіткнеться зонд, що спускається в атмосферу Урана чи Нептуна, включно з тепловими потоками та конвективним нагрівом.

Попри те, що атмосфера цих крижаних гігантів дуже холодна, зонд значно нагріється від входу в атмосферу і швидкість такого нагрівання буде на порядки вище, ніж будь-що, з чим ESA досі доводилося мати справу.

Науковцям уже вдалося змоделювати швидкість 19 км/с, а надалі вони планують довести цю величину до 24 км/с. Саме таку швидкість матиме апарат, що кружляє орбітою навколо Урана чи Нептуна.

Чим незвичні крижані гіганти

На перший погляд, проблема падіння в атмосфері Урана та Нептуна може здатися занадто дрібною. Однак насправді ми там дійсно знайдемо щось, з чим досі не стикалися. Ці планети менші за Юпітер та Сатурн, однак вони мають більше щільних складових. Наприклад, там є метан.

На певній глибині їхня речовина перетворюється на рідину. А на інших висотах падає справжній дощ із діамантів. Вчені планують краще все це вивчити, перш ніж відправлять туди зонди.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine